Zabıt Katipliği Mülakat Taktikleri

Zabıt Katipliği Mülakat Taktikleri birçok katip adayınca merak edilen ve özellikle araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Zabıt katipliği mülakatına ilişkin olarak internet  üzerinde birçok bilginin yer aldığını biliyoruz. Birçok kişi de özellikle zabıt katibi, mübaşirlik ve ikm mülakatları gibi birçok mülakata ilişkin olarak soru görmeye çalışmaktadır. Hal böyle olunca da mülakat taktikleri ile ilgili olarak birçok araştırma yapılmaktadır. Sizlerde yapılan mülakatlara ilişkin olarak bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Zabıt Katipliği Mülakat Taktikleri ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Zabıt Katipliği Mülakat Taktikleri

Zabıt Katipliği Mülakat Taktikleri son zamanlarda birçok aday tarafından araştırılan konuların başında gelmektedir. Mülakatta ne giyileceği, nasıl davranılacağı ve nelere çalışılacağı gibi birçok konu hakkında düşünüldüğü ve araştırma yapıldığını bilmekteyiz. Yazımızda mülakata ilişkin olarak sizlere başlıklar halinde kısa ve öz bilgiler sunmaya çalışacağız.

Bunun yanı sıra zabıt katipliği mülakat soruları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Zabıt Katipliği Mülakatında Ne Giyilmeli?

Zabıt katipliği mülakatta ne giyilmeli? Mülakat kişilerin bilgisi olduğu kadar giyimi ve konuşması ile de çok önemli olmaktadır. Genel olarak lacivert ya da gri renk seçenekleri çok daha uygun olacaktır. İki parçadan meydana gelen resmi bir takım elbise giyilmesi adaylar üzerinden etkili olacaktır. Giyilen takım elbise resmi bir gömlek ya da bir bluzla tamamlanabilir. Ayrıca takım içinde beyaz ya da pastel renklerin seçimi çok daha doğru olacaktır.

Zabıt Katipliği Mülakatında Nelere Çalışılmalı?

Zabıt katipliği mülakatı için nasıl çalışılmalı? Zabıt katipliği sözlü sınavında sorular genel olarak her sene değişik olmaktadır. Bu sınavda aday başarılı olabilmesi için 100 tam puan alması gerekir. Sözlü sınavda konular ve puanlamalar genellikle şu şekilde olmaktadır;

 • İlgilinin istihdam edileceği alanın gerektirdiği mesleki bilgiler,
 • Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi,
 • Genel kültür,
 • Genel bir konuyu ifade etme ve kavrama yeteneği,

Yukarıda yazılı ola alanlara çalışarak istenilen puanları almaları mümkün olacaktır. Zabıt katipliği için genel hukuk bilgisi ile kalem mevzuatına dair konuların bir ya da birkaçından sorular sorulmaktadır. Bundan dolayı çalışma alanları bu doğrultuda olmalıdır. Ayrıca Zabıt katibinin görevleri, tutması gereken defterler, yüksek mahkemeler, mahkeme çeşitleri ile görevleri ve adli terimler her mülakat içinde en çok sorulan sorular olmaktadır. Bu neden ile adayın bu konular üzerinde çalışması ve bilgi sahibi olması sınavı kazanmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra genelgeler ve kongreler çok sık sorulmaktadır. Bunların bilinmesi aday için büyük faydalar getirecektir.

Zabıt Katipliği Mülakat Taktikleri

Zabıt Katipliği Mülakatında Nasıl Davranılmalı?

Zabıt katipliği mülakatında nasıl davranılmalı? İşte bu soru için en doğru cevaplar şu şekildedir;

 • Adaylar mülakat odasına ilk girdiklerinde hafif bir gülümseme ve merhaba efendim gibi sözler kullanılmalıdır.
 • Korkak ve endişeli bir görüntü sergilenmemelidir. Bunun için ne çok rahat ne de çok fazla kasılmamalıdır.
 • Konuşma süresince göz teması kurmaya özen gösterilmelidir. Aday kendinden emin cevaplar vermeli ve tereddütte kalmamalıdır. Yani sorunun cevabı bilinmese bile çok daha emin bir şekilde sorunun bilinmediği belirtilmelidir.
 • Sorulan tüm sorulara çok daha kısa ve net cevaplar vermeye özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra aday kafasını sallayarak ve arada bir başı öne doğru eğilerek komisyonun söyledikleri ile ilgilenildiğini göstermek gerekir.
 • Olumsuz temeli olan sorulara olumlu bir şekilde yanıtlar verilmelidir.
 • Komisyonun sorduğu zorlayıcı sorular karşısında dikkatli olunması gerekir. Bu soruların amacı genellikle kişinin tepkisini ölçmek olacaktır. Bundan dolayı sorulara aşırı tepkiler verilmemesi gerekir.

Zabıt Katipliği Mülakatında Nelere Dikkat Edilmeli?

Genel olarak iyi bir meslek sahibi olabilmek için en doğru mesleğin seçimi yapılmalıdır. Bu meslekler arasında yer alan Zabıt katipliği mülakatında nelere dikkat edilmeli? Herkes tarafından araştırma konusu olan sorunun işte cevapları;

 • Erkek ya da kadın adaylar kılık kıyafetlerine dikkat etmeli ve en uygun şekilde giyinmeli,
 • Gündeme dair haberler takip edilmeli ve gündem ile ilgili yerlerden sorular sorulacaktır,
 • Aday kendini kısa ve en doğru şekilde tanıtmalı,
 • Verilen tüm sorulara etkili cevaplar verilmeli,
 • Her soruda net ve azda olsa yanıtlar verilmeli,
 • Sorular bittiğinde komisyon çıkabilirsiniz dediğinde dışarı çıkarken aday yüzünü dönmeli ve bu şekilde çıkmalı,
 • Parmak temizliğine önem verilmeli,
 • Adaylar saç sakal tıraşına dikkat etmeli,
 • Mülakat saati geç olsa bile adayın erkenden gitmesi diğer adaylara sorulan sorulardan bilgi alınması ile büyük fayda sağlayacaktır,
 • Kadınlar aşırı makyajdan kaçınmalı ve temiz kokmaya dikkat etmelidir.

Zabıt Katipliği Mülakat Taktikleri ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Bunun yanı sıra sizlerde mülakat deneyiminiz ile ilgili bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com