Reklam
Q Klavye Dersleri
Resim adı : 2.jpeg
Resim adı : 6.jpeg
Q klavye Nedir?

Q klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir? Sorusunun tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Reklam

Q Klavye Dersleri

Dünyada kullanımına en sık rastlanan klavye Q klavyedir. Daha çok İngilizcenin yaygın bir şekilde kullanıldığı ülkelerde Q klavye kullanılır. F klavye ise Türkçeye özel olarak geliştirilmiştir. Yine de çoğu kişinin evine Q klavye kullanıldığını görmekteyiz. Eğer tab tuşunuzun yanında yer alan ilk tuş Q ise kullandığınız klavye Q klavyedir. F klavyede sesli harfler yan yana yer alır ve bu da hızlı yazmayı kolaylaştırır. Q klavye İngilizce düşünülerek geliştirilmiştir bu yüzden Türkçe metinleri hızlı bir şekilde yazmak bu klavyede daha zordur. Yine de özenli bir çalışmayla Q klavyede hızlı yazı yazmak mümkündür. Q klavye dersleri klavye kullanıcılarına bu imkanı sağlamaktadır. Bu eğitimi bir kurslardan, internette bulunan online eğitimlerden, eğitim programlarından ve kitaplardan faydalanarak alabilirsiniz. Q klavye derslerinin sonunda klavyeye hiç bakmadan sadece vücudunuzun kas hafızasından yararlanarak hızlı bir şekilde yazı yazabilirsiniz. Bu sayede işlerinizi daha hızlı bir şekilde tamamlayacak ve zaman kazanacaksınız.

Q Klavye Nasıl Daha Hızlı Kullanılır?

Q klavye kullanarak hızlı yazı yazmak F klavye ile karşılaştırıldığında daha zordur. Ancak Q klavyeyi daha hızlı kullanmak için bazı yöntemler vardır. Öncelikle 10 parmağınızı doğru bir şekilde konumlandırmak daha hızlı yazmanıza olanak sağlar. Sağ elin serçe parmağı Ş tuşunda, yüzük parmağı L, orta parmak K ve işaret parmağı da J tuşunda olduğunda iş kolaylaşır. Sol el içinse serçe parmağın A tuşunda, yüzük parmağın S’de, orta parmağın D’de ve işaret parmağının F tuşunda konumlandırılması önerilir. Son olarak baş parmaklar space yani boşluk tuşunda durduğunda daha kolay bir yazım gerçekleşir. Shift tuşunu serçe parmak ile kullanmak da yazımı hızlandıracaktır. Q klavye ile daha hızlı bir şekilde yazı yazabilmek için parmaklarınızın konumuna dikkat etmekte fayda var. Ayrıca parmaklarınızı doğru konumlandırdığınız için elleriniz ve bilekleriniz daha az yorulacaktır.

Q Klavye Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Q klavyeyi daha hızlı kullanmak istiyorsanız çalışmalarınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri yazarken tuşlara bakmamaktır. Başta çok fazla yanlış yazım yapsanız bile zamanla kas hafızanız gelişecek ve yanlışlarınız azalacaktır. Öğrenmeye başlarken acele etmeyin ve sabırlı olun. Parmaklarınız zamanla Q klavyeye alışacaktır. Alıştıktan sonra yazma temponuzu yükseltmelisiniz. Serçe parmak üzerinde daha fazla çalışmak ve pratik yapmak gerekir. Serçe parmağı klavye üzerinde hareket ettirmek ve kontrolünü sağlamak diğer parmaklara göre daha zordur. Bu yüzden alıştırmaya ihtiyaç vardır. Yazı yazarken klavyedeki tuşların konumlarını zihninizde düşünmek faydalı olacaktır. Yazı yazarken bir ritim oluşturmanız işinize yarayacaktır. Tuş vuruşlarınız olabildiğince eşit aralıklarda olmalıdır. Q klavyede hızlı yazı yazma yeteneği birkaç saat içinde kazanılmaz. Düzenli bir pratik, özenli çalışma ve emek gerektirir. Ayrıca zorlandığınız kısımlarda ya da dikkatiniz dağıldığında mola vermeyi unutmamalısınız.

Resim adı : 6.jpeg
Katip Online Nedir?

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adayları için özel olarak hazırlanmış olan bir projedir.

Resim adı : 6.jpeg
F klavye Nedir?

F klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir? Sorusunun tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Resim adı : 7.jpeg
Q klavye Nedir?

Q klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir? Sorusunun tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Resim adı : 8.jpeg
10 adımda hızlı yazma teknikleri

10 adımda hızlı yazma teknikleri konusunu oldukça çok merak ettiğini biliyoruz. İşte detaylar…