images 3

Adalet Bölümü Neden Kapatıldı? Üniversitelerdeki “Adalet” ve “Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği” bölümleri kapatılıyor. YÖK Adalet Bölümünün kapatıldığını duyurdu.

YÖK’ten Adalet Programlarıyla ilgili çok önemli bir karar geldi. YÖK Adalet ve Hukuk Büro Yönetimi Sekreterliği bölümlerinin kapatılması kararı aldı. 42 Üniversiteden Adalet ve alt bölümleri kaldırıldı. Alınan bu karar Adalet Bakanlığınca yapılması ön görülen yeni alımları etkiler mi? Sizlere bu yazımızda Adalet Bölümü Neden Kapatıldı? Sorusuna ilişkin olarak detayları vermeye çalışacağız.

Adalet Bölümü Neden Kapatıldı?

Adalet Bölümü Neden Kapatıldı? Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Adalet Bakanlığının ihtiyaç planlamaları ve adalet sisteminin günümüzdeki personel ihtiyacı da göz önünde bulundurularak Adalet Meslek Yüksekokulları ile adalet programlarının kapatılmasına karar verdi.

Daha önce Açık Öğretim Fakültesinde kapatılacağı belirtilen Adalet bölümü diğer üniversitelerden de kaldırılacak.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Olacak Mı?

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Olacak Mı? Yüksek Öğretim Kurulunca Adalet ve alt bölümlerinin kapatılmasına yönelik olarak alınan karar, Adalet Bakanlığınca yeni bir alımın olup olmayacağı sorusunu akıllara getirdi.

Geçmiş yıllarda yapılan Adalet Bakanlığı alımlarına dair Katiplik Sınavı Ne Zaman Olur? Sorusuna ilişkin olarak detayları aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Katiplik Sınavı Ne Zaman Olur? | 2024 Güncel

Adalet Bölümü Kapatılması YÖK Kararı

Adalet Bölümü kapatılmasına dair YÖK kararında ki ilgili kısım şu şekilde;

Yükseköğretim Genel Kurulunun 23/11/2023 tarihli toplantısında;

– 42 üniversitede bulunan Adalet Meslek Yüksekokullarının kapatılmasına,

– KKTC’de bulunan 6 Adalet programının kapatılmasına,

– Devlet ve vakıf üniversitelerinde bulunan “Adalet” programı ile “Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği” programlarındaki öğrencilerin hak ve statülerinin korunarak kapatılmasına,

– Bu kapatılma kararı sonrası üniversiteler bünyesinde “Mahkeme Büro Hizmetleri” programının açılabilmesine, bu konudaki değerlendirmelerin üniversiteler tarafından yapılmasına,

– Bahsi geçen “Mahkeme Büro Hizmetleri” programının açılmasının uygun bulunması halinde, “Adalet” ve “Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği” programındaki öğretim elemanlarının kadrolarının anılan programa aktarılabilmesine,

– Program açılmayan üniversitelerde ise ilgili öğretim elemanlarının alanlarına göre ilgili yükseköğretim kurumlarınca belirlenecek programlara atanmalarına, karar verilmiştir.

Adalet Bölümü Neden Kapatıldı?
Adalet Bölümü Neden Kapatıldı?

Bölümün Kapatılması Adalet Bakanlığı Personel Alımını Etkiler Mi?

Yüksek Öğretim Kurulunca yapılan bu açıklama ile birlikte Adalet Bakanlığı’nca yapılacağı tahmin edilen yeni alıma ilişkin adaylarda tedirgin bir bekleyişe neden oldu.

Sizce Adalet Bölümlerinin kapatılması Adalet Bakanlığınca yapılması tahmin edilen yeni alımların sayısında azalmaya neden olur mu? Adalet Bölümü Neden Kapatıldı? Sorusunu sizlerde yorum kısmından cevaplayabilirsiniz. 

YÖK’ten Adalet Bölümlerinin Kapatılmasına İlişkin Açıklama

YÖK’ten Adalet Bölümlerinin Kapatılmasına İlişkin Açıklama geldi. YÖK tarafından yapılan açıklamada,

YÖK açıklamasına bağlantıyı tıklayarak da ulaşabilirsiniz. 

Yükseköğretim Kurulundan Adalet Meslek Yüksekokullarına ilişkin açıklama:

“Yükseköğretim kurumları bünyesindeki ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ önlisans programları dönüştürülerek ‘Mahkeme Büro Hizmetleri’ programı açılabilmesine karar verilmiştir. Adalet Meslek Yüksekokulları, meslek yüksekokulları adı altında yine aynı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin teklifi ile devam edebilecektir.”

“Dönüştürülen ‘Adalet’ ve ‘Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği’ önlisans programlarında kayıtlı öğrencilerin statülerinde ve öğrencilik haklarında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayıp hakları koruma altındadır.”

“Diğer programlarda olduğu gibi yeni açılan önlisans programlarında da uygun lisans programlarına dikey geçiş yapılabilecektir.”

5 Aralık 2023

Yükseköğretim Kurulu, Adalet Meslek Yüksekokulları bünyesindeki “Adalet” ve “Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği” önlisans programlarının dönüştürülerek “Mahkeme Büro Hizmetleri” programı açılabilmesini, Adalet Meslek Yüksekokullarının “meslek yüksekokulları” adı altında yine aynı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin teklifi ile devam edebilmesini kararlaştırdı.

Yükseköğretim Kurulu “Yükseköğretim Kurumlarındaki Adalet Önlisans Programlarının Dönüştürülmesine İlişkin Alınan Yükseköğretim Kurulu Kararı” ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yükseköğretim Kurulunun önceliklerinden biri Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde gençlerimizin yükseköğrenimleri sırasında elde edeceği kazanımlar ile mezuniyet sonrası daha yüksek istihdam imkanlarına kavuşabilecekleri yeni programlar inşa etmektir. İstihdam odaklı yükseköğretim anlayışıyla Yükseköğretim Kurulu çağın koşulları gereği yükseköğretim programlarını kapatarak veya dönüştürerek yerlerine yenilerini ikame etmektedir. Yakın zamanda kamuoyu ile paylaşıldığı üzere önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında küresel gelişmelerin ışığında bilişim, yazılım ve yapay zeka odaklı yeni programlar açılacaktır.

Adalet Bakanlığının İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde yükseköğretim kurumlarımız bünyesindeki Adalet (Açıköğretim) önlisans ile Uzaktan Öğretim önlisans programlarının öğrenci alımı 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında durdurulmuş ve örgün öğretime devam eden programların kontenjanları da düşürülmeye başlanmıştı.

23.11.2023 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul kararı gereği, yükseköğretim kurumları bünyesindeki “Adalet” ve “Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği” önlisans programları dönüştürülerek “Mahkeme Büro Hizmetleri” programı açılabilmesine karar verilmiştir. Adalet Meslek Yüksekokulları, meslek yüksekokulları adı altında yine aynı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin teklifi ile devam edebilecektir.

Üniversiteler, bünyelerinde dönüştürülmesine karar verilen “Adalet” ve “Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği” önlisans programlarının yerine “Mahkeme Büro Hizmetleri”, “Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri” ve benzeri programların açılmasını Yükseköğretim Kuruluna teklif edebileceklerdir.

Dönüştürülen “Adalet” ve “Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği” önlisans programlarında kayıtlı öğrencilerin statülerinde ve öğrencilik haklarında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayıp hakları koruma altındadır.

Diğer programlarda olduğu gibi yeni açılan önlisans programlarında da uygun lisans programlarına dikey geçiş yapılabilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

AÖF Adalet Bölümünün Kapatılması

Adalet Bölümü Neden Kapatıldı? Sorusunu kısa ve öz bir şekilde aktarmaya çalıştık. Yargı çalışanlarının daha etkin ve verimli şekilde personel ihtiyacını karşılaması yönünde oluşturulan ve içerisinde Yargı Teşkilatına dair birçok bölümü barındıran AÖF Adalet bölümünün kapatılması birçok kişiyi düşündürdü. Yeni dönem Adalet Bakanlığı tarafından yapılması muhtemel alımlara karşı nasıl bir yol izleneceği ve personelin hangi bölümlerden seçiminin yapılacağı ise merak konusu oldu. Yargılamaların hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesinde önemli role sahip olan yargı çalışanları, daha nitelikli bir hale getirilmesi beklenirken bölümün kapatılması ile büyük bir üzüntü duydu.

Turizm, Gastronomi, Öğretmenlik gibi bölümlerden mezun olarak “Bilgisayar Sertifikası” edinen birçok kişinin Adalet Bakanlığı alımlarına başvurduğu sonrasında kazanan kişilerin mesleğe başladığı ancak görmüş olduğu eğitim ve yaptığı iş arasında bir uçurumun olduğu görülecektir.  Bu ayrım noktasında Adalet Bölümü öğrencilerinin sayısının fazla olması ve mezun sayısını azaltmak adına üniversitelerin kapatıldığı ön görülse de giderek artan ihtiyaca ilişkin en azından eğitim gördüğü alana vakıf olması ve Adalet Bakanlığının çeşitli biriminde staj yapmaları ile birlikte Adalet Bölümü öğrencilerinin tercih edilmesinin büyük bir fayda sağlayacağını düşünmekteyiz. Adalet Bölümü Neden Kapatıldı? Sorusu ile ilgili olarak düşüncelerinizi sizlerde yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com