KLAVYE ÇALIŞMASI

Klavye Mülakat Uygulaması

Görev Rütbeleri
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...

Klavye Çalışması | Katiplik Klavye Testi

Klavye çalışması, katiplik metinleri üzerinde klavye testi yaparak gelişim sağlamak açısından oldukça önemlidir. Klavye çalışması, katiplik metinleri kullanılarak imlalı veya imlasız olarak 1, 3, 5 ve 10 dakikalık sürelerde belirli sınav modlarında yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmalarla hızlı klavye kullanımının püf noktaları hakkında bilgi sahibi olabilir ve on parmak klavye çalışması gereçekleştirebilirsiniz. Klavye çalışmaları hangi meslekten olursanız olun klavye hakimiyetinizi en üst düzeye çıkaracak ve hem iş dünyası hem de kişisel hayat için sizlere birçok avantaj sunacaktır. Bu aşamada seviyenizi belirlemek adına klavye hız testi sayfamızı kullanabilirsiniz.

Katiplik Metinleri 2024

Katiplik metinleri, Adalet Bakanlığı tarafından Zabıt, İcra ve CTE katipliği personel alımında kullanılan metinlerdir. Katiplik metinleri üzerinde bireysel olarak ya da bir kurs yardımıyla basit, uğraşsız ve eğlenceli bir şekilde klavye kullanımını öğrenebilir ve klavye çalışmalarını yapabilirsiniz. 2024 Zabıt, İcra ve CTE katipliği metinleri ve 2023, 2022, 2021 yılları dahil olmak üzere birçok yıla ait katiplik metinleri üzerinde çalışma yapabilmeniz mümkündür.

Özel Çalışma Metinleri

Özel Çalışma Metinleri, çeşitli metin kategorilerinde farklı çalışmalar yapma imkanı sunmaktadır. Bu bölümde klavye eğitmenleri ve kullanıcılardan gelen talepler üzerine metin oluşturulmaktadır. Bu bölümünde yer alan bazı metin kategorileri şunlardır; Daktilografi Metinleri, Hikayeler, İngilizce Metinler Parmak Egzersizleri Tekerlemeler, Yabancı Diller, Tersten Metinler ve bu metin gruplarının yanı sıra birçok metin grubunda da çalışma gerçekleştirebilmenizin mümkündür.


F Klavye Çalışma Metinleri

F klavye çalışma metinleri, on parmak çalışma beceresi kazanarak hızlı bir şekilde yazmanıza olanak sağlayan çalışma metinleridir. Katiplik metinleri belirli bir düzeye ulaşmış kişilerce tercih edilmektedir. Eğer henüz başlangıç noktasında iseniz mutalaka temel eğitim düzeyinden faydalanmalı ve öncelikle tuşların yerini kavramalısınız. Bunu sitemizde yer alan F Klavye Dersleri bölümünü kullanarak sağlayabilirsiniz.


Popüler Klavye Çalışma Soruları ve İpuçları

Klavye çalışması, katiplik metinleri veya farklı metinler kullanılarak imlalı veya imlasız olarak 1, 3, 5 ve 10 dakikalık sürelerde belirli sınav modlarında yapılan bir çalışmadır.
On parmak klavye kullanımına sahip olabilmek için günlük ortalama 2-3 saatlik bir çalışmanın yeterli olacağı düşünülmektedir. Ancak bu konuda belli bir saat sınırı olmayıp verimli ve istikrarlı bir çalışma düzeni sizler için yeterli olacaktır.
Katiplik metinleri; Adalet Bakanlığı tarafından Zabıt, İcra ve CTE katipliği personel alımında kullanılan metinlerdir. 2024 Zabıt Katipliği Metinleri, 2023 İcra Katipliği Metinleri, 2022 CTE Katipliği Metinleri, Yargıtay Metinleri, HSK Metinleri ve Danıştay Metinleri isimlerle anılırlar. Sitemiz üzerinde 2024, 2023, 2022 ve 2021 yılı gibi birçok yıla ait metinler üzerinde çalışma yapabilirsiniz.
Yazı yazarken oturma düzeni çok önemlidir. Sandalyenize mümkün olduğunca dik oturunuz. Bilgisayar ekranı ile gözleriniz arasında en az 30 cm’lik bir mesafe olması idealdir. Ayakların her ikisi de yerde hafif bir şekilde ileriye doğru ve bir ayak diğer ayaktan az ileride olması gerekir.
Klavyede ortalama yazma hızı dakikada 40 kelime olarak düşünülmektedir. İdeal yazma hızı ise dakikada 65 ile 70 kelime arasında değişim göstermektedir ancak bu durum yazacağınız metine göre farklılık göstermektedir. Bundan dolayı değişiklik göstermesi mümkündür.