...
...
F Klavye Dersleri
Katip Online, bireylere; F klavyede harf ve sayı tuşları ile noktalama işaret tuşlarını tekniğine uygun şekilde kullanarak, on parmak süreli yazı yazma bilgi ve becerisi kazandırmayı hedeflemektedir. Dersleri ve sunulan alıştırmaları tarif edildiği şekilde tamamladığınızda klavyeye bakmadan on parmak yazar hale gelebilirsiniz.
...
İhsan Sıtkı Yener Kimdir?
F klavyenin mucidi Türk öğretmen ve eğitimci Dr. İhsan Sıtkı Yener’dir. Afyon doğumlu olan Dr. İhsan Sıtkı Yener Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı olarak görevinde bulunmuştur. F klavyenin diziliş sistemi Türkçede yer alan 30 bin kök kelimenin incelemesi yapıldıktan sonra meydana gelmiş olmakla birlikte dünyanın en bilimsel klavyesi olarak adlandırılmaktadır.
...
Oturuş ve Duruş Şekli
F klavye ile yazı yazarken oturma düzeni çok önemlidir. Sandalyenize mümkün olduğunca dik oturunuz. Gerekirse sandalyenizi daha rahat olabileceğiniz bir başkasıyla değiştiriniz. Bilgisayar ekranı ile gözleriniz arasında en az 30 cm’lik bir mesafe olması idealdir. Ayakların her ikisi de yerde hafif bir şekilde ileriye doğru ve bir ayak diğer ayaktan az ileride olması gerekir.
...
El ve Kol Yerleşimi
Dirsekler vücuda yakın bir şekilde durmalıdır. Vücut gövdesinin tam yanında, ne çok geride ne de çok önde kalmalıdır. Eller klavyenin alt tarafında veya masaya değmeyecek şekilde havada olması gerekir.Parmakların yuvarlak bir eşya tutar gibi kıvrık olması gerekir. Tuşlara basarken parmak uçlarının klavyeye çok az değmesi yeterlidir. Klavye üzerinde parmakların serbest tutulması gerekir.
...
F Klavye Parmak Yerleşimi
Sol elinizin işaret parmağını klavyenizde A harfine gelecek şekilde sıralayınız. Sağ elinizin işaret parmağını da K harfi üzerine gelecek şekilde sırasıyla yerleştiriniz. Resimde belirtildiği şekilde parmaklarınız bu düzende yerleştirilmelidir. İki başparmakta boşluk tuşunun üzerinde olmalıdır.
...
F Klavye Nedir? Özellikleri Nelerdir?
F Klavye, Türk öğretmen ve eğitimci Dr. İhsan Sıtkı Yener tarafından icat edilen ve 1955 yılı Ekim ayında Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanan dünyanın en bilimsel klavye türüdür. F klavye, Türkçe dil yapısına uygun bir şekilde hazırlanmış olmakla birlikte ülkemizde birçok resmi kurumda yaygın bir halde kullanılmaktadır.
ON PARMAK F KLAVYE DERSLERİ
Katip Online Harf Çalışması

F Klavye Dersleri

F klavye kullanımı sayesinde yazmak için ayrılan süreyi %80 oranında azaltmak mümkündür. Böylece daha hızlı bir şekilde çalışılabilir. Aynı zamanda farklı bir işe de daha çok zaman ayırma fırsatı elde edilir. F klavye kullanarak hem yazmak hem de anlamak mümkündür. Kişiler anlayarak yazdıkça hata payı azalır ve daha verimli yazılar ortaya çıkar. F klavye dersleri sayesinde 10 parmak becerileri öğretilir. F klavyeyi hızlı bir şekilde kullanabilen kişiler, klavye üzerinde harf aramazlar. Sadece ekrana bakarak yazacakları metni takip edebilirler. Ayrıca ekrana bakarken dikkatleri dağılmaz ve verimli bir şekilde çalışmayı sürdürebilir.

F Klavyenin Avantajları Nelerdir?

F Klavyenin kullanıcılara sağladığı pek çok avantaj vardır. Öncelikle F Klavye Türkçe’ye uygun olarak hazırlanmıştır. F Klavyede Türkçe’de en sık kullanılan harfler klavyenin ortasına toplanmıştır. Daha az kullanılan harfler ise klavyenin kenarlarında yer alır. Bu şekilde planlanan klavyede amaç en yüksek yazma hızına ulaşmaktır. F klavyede rahat bir şekilde 10 parmak kullanılabilir. Klavyeye bakmadan yazılabilir. Bu özellik de kişinin yazma hızını artırır. F Klavye dersleri ile 10 parmak yazmayı öğrenerek işlerinizi çok daha kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz. Q klavye ile karşılaştırıldığı zaman daha hızlı bir şekilde yazı yazıldığı görülmüştür. Ayrıca bu klavye 10 parmağı senkronize bir şekilde kullanmaya olanak sağladığı için çocukların zeka gelişimine katkı sağlar. F Klavyeyi etkili bir şekilde öğrendikten sonra yazı yazarken harfleri bulma derdiniz yoktur. Klavyeye bakma ihtiyacı hissetmediğiniz için düşünmeye de fırsatınız olur. F Klavyenin bütün bu avantajlarından faydalanarak hem rahat bir şekilde yazı yazabilirsiniz hem de yazınızı çok daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

F Klavye Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

F klavye herhangi bir zorluk yaşamadan rahat bir şekilde öğrenilebilir. Genel olarak bir kişi, gün içinde 30 dakika boyunca, düzenli çalışmayla bir ay içinde F klavyeyi öğrenebilir. Bu düzende, bir ayın sonunda kişinin 10 parmak kullanarak, klavyeye hiç bakmadan etkili bir şekilde yazdığı görülür. Birçok insan 1-2 ay içinde F klavyeyi hiç bakmadan yazacak şekilde öğrenebilir. F klavyeyi öğrenen birinin saniyede 4-6 vuruşa yani dakikada 240-360 vuruşa ulaşması beklenir. F klavye derslerinde genellikle 40 adet uygulama dersi yer alır. Gün içinde bir derse 30 dakika zaman ayırmak, etkili bir öğrenme için önerilmektedir. Hatta günün dersini çalışmaya başlamadan önce bir önceki günün dersini tekrar etmek bilgilerin unutulmamasını sağlayacaktır. Harf tuşlarına iyice çalıştıktan sonra hız testi yapmak önerilir. Bu şekilde bir çalışma yöntemiyle 40 günde hiç bakmadan 10 parmak F klavye kullanımı mümkündür. F klavye dersleriyle öğrendikleriniz hiçbir şekilde zaman kaybı olmayacaktır. Öğrenirken harcadığınız süre daha sonra size ömür boyu binlerce saat kazandıracaktır.