Klavyede Hız Kazanma

Klavyede Hızlanmak İçin Neler Yapılmalı? Sorusu son dönemlerde klavyede hızlanmak isteyenlerce sıkça araştırılmakta ve merak edilmektedir.

Klavyede hızlanmak, genellikle gününün birçok saatini bilgisayar başında geçirenler tarafından araştırılmaktadır. Klavyede hızlanma iş ve işlemlerin etkin ve hızlı yürütülebilmesini sağladığı gibi bunun yanı sıra zamandan da tasarruf edilmesine olanak vermektedir. Hal böyle olunca birçok kişi klavyede nasıl hızlanacağına ilişkin olarak araştırmalarda bulunmaktadır. Sizlerde klavyede nasıl hız kazanacağınıza ilişkin araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Klavyede Hızlanmak İçin Neler Yapılmalı? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Klavyede Hızlanmak İçin Neler Yapılmalı?

Klavyede Hızlanmak İçin Neler Yapılmalı? Katip olmak isteyen adayları bekleyen en büyük engellerden birisi de klavye sınavlarıdır. Bu yüzden adayların en büyük sorusu da “bu sınavı geçmek için klavyede en fazla ne kadar hızlanabilirim ve hızlanmak için neler yapmalıyım?” olmaktadır. Öncelikle klavyede hızlanabilmek için gidilen kursların ve kurslardan alınan verimin büyük önemi vardır. Bunun dışında ise hızı arttırmak çok fazla pratik yapmaktan geçmektedir. Günlük yaşamda yapılan düzenli pratiklerin ve egzersizlerin bireyin sınava hazırlanmasında büyük etkisi bulunmaktadır.

10 Adımda Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri için detaylı bilgiye bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Klavyede Nasıl Pratik Yapılır?

Klavyede nasıl pratik yapılır? Sınavda seçilecek olan klavyenin daha hızlı bir şekilde kullanılabilmesi için söz konusu klavye, telefon veya bilgisayar gibi günlük hayatta çok kullanılan aletler aracılığı ile kullanılmalıdır. Hayatın her anında kullanılan bu klavyelere zamanla alışılacak ve zamanla hata oranı da giderek azalacaktır. Günlük hayattaki teknolojik aletlerde klavyenin kullanımı dışında ise her gün pratik yapmak için klavye kullanımına belirli bir zaman ayrılması da gerekmektedir. Her gün yapılan bu pratikler sonucunda kişinin bir önceki güne göre daha da hızlandığı görülecektir.

Klavyede Hızlanmak İçin Neler Yapılmalı?
Klavyede Hızlanmak İçin Neler Yapılmalı?

Klavye Kursları ve Online Eğitimler

Klavye kullanımında hız kazanmak için diğer etmenler ise gidilen kurslar ve alınan online eğitimlerdir. Hem yüz yüze hem de online olarak hayata geçirilen eğitim programları günümüzde oldukça fazladır. Bu eğitim programları kişinin klavye kullanımında günden güne hız kazanabilmesi için oldukça yararlı olacaktır.

Bunun yanı sıra zabıt katipliği için hangi sertifikaya ihtiyaç var? sorusunun cevabını arıyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hızlı Yazmak İçin Klavye Nasıl Kullanılmalı?

Ne kadar pratik yapılsa da klavye kullanımını en çok etkileyen şeylerden birisi kişinin klavyeyi nasıl kullandığıdır. Klavyeyi doğru kullanabilmek için öncelikle parmaklar klavyeye doğru yerleştirilmeli ve on parmak tamamen kullanılmalıdır. Bu doğru kullanım uygulanırsa henüz pratik yapılmadan bile eskiye göre daha hızlı yazıldığı fark edilecektir.

Klavye Netleri Nasıl Artar?

Klavye Netleri Nasıl Artar? Sorusu klavyede hızlanmak isteyenlerde araştırılmakta ve merak edilmektedir. Klavye Netleri Nasıl Artar? Sorusu klavyede hızlanmak ve yazım sayısını artırmak isteyenlerce araştırılan ve merak edilen bir konudur.

Klavye netleri yani sayısını artırmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bu sizlerin parmak hızı, klavye tekniğinin, duruşunuz gibi birçok unsur ile doğrudan alakalı bir konudur. Sizlerde klavye netleri nasıl artar sorunun cevabını arıyorsanız, detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Klavye Yazım Sayısı Nasıl Artar? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Klavyede Netleri Yazım Sayısı Nasıl Artar?

Klavyede yazım sayısı nasıl artar? Öncelikle adaylar sınavda kullanacakları klavyeyi belirlemeli ve bu klavye üzerinde her gün belirli bir zaman aralığı içerisinde mutlaka pratik yapmalılardır. Klavyede hızlı yazabilmenin ve kendini giderek geliştirmenin en temel noktalarından biri günlük yapılan klavye egzersizleridir.

Bunun yanı sıra Klavye Sınavı Nasıl Olur? Sorusunun cevabını arıyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Klavyede Hızlanmak
Klavyede Hızlanmak

Klavyede Yazım Hızı Nasıl Artar?

Klavyede yazım hızı nasıl artar? Seçilen klavye öncelikle günlük hayata dahil olmalıdır. Günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve kullanılan herhangi bir şeyi unutmak pek de mümkün değildir. Bütün pratiklerin yanı sıra klavyeyi doğru bir şekilde on parmak olarak kullanmak eli, parmakları ve bileği klavyeye doğru yerleştirmek ve bu doğruluğa kişinin kendisini giderek alıştırması da oldukça önemlidir.

Klavyede Ne Kadar Sürede Hızlanılır?

Klavyede ne kadar sürede hızlanılır? Sorusuna net olarak cevap verebilmek mümkün değildir. Bu tamamen sizlerin çabasına ve yeteneğine bağlıdır. Klavye sınavında netler nasıl artar ve klavyede giderek nasıl hız kazanılır sorusuna sırasıyla cevap vermek gerekir ise;

  • Klavyeyi doğru bir şekilde kullanmak.
  • Belirli bir zaman aralığında günlük pratik ve egzersiz çalışmaları yapmak.
  • Telefon veya bilgisayar klavyesini sınavda kullanılacak klavye olarak değiştirmek ve klavyeyi günlük hayata dahil etmek.
  • Online veya yüz yüze olan bazı klavye eğitim programlarını almak.

Klavyede Hızlanmak İçin Taktikler

Klavyede hızlanmak kişinin hızını ölçmek ve başkalarıyla rekabet etmesini sağlar. Bu durumda klavyeye çalışmayı keyifli ve eğlenceli hale getirmektedir. Klavye hızını arttırmak için klavye yarışmalarına katılabilir. Adalet bakanlığının yaptığı icra katipliği, zabıt katipliği ve ceza infaz katipliği gibi birçok katiplik alımlarında klavye kullanımı ve hızlı yazmak büyük önem taşır. Bu yüzden son dönemlerde klavyede hız kazanmaya önem verilmiştir.

Klavyede Hızlanma Yöntemleri

Mesleki dalda ve bireysel olarak kendini geliştirmek için klavye çalışmayı veya klavyede kendini geliştirmek isteyen kişiler son yıllarda klavye kullanımına önem vermişlerdir. Bu alanda çalışmayı sağlayacak birçok site ve uygulama bulunmaktadır. Klavyeyi belirli bir cihaza bağlayarak çalışmalar gerçekleşebilir. Klavye çalışması cihazlarla gerçekleşebilir.  Klavyede yazma hızını arttırmanın yöntemleri ise şu şekildedir:

  • Klavyede pratik yapmak
  • F klavyede on parmak öğrenmek
  • Klavyede pratik yapmak

Bu yöntemlere ek olarak kelime ve harf pratikleri yapmak da hızlı yazmaya yardımcı olur. Klavyede hızlı yazma uygulamalarının en çok tercih edilme nedenleri ise katiplik gibi alımlarda kişilerin klavye sınavlarına çalışmasıdır. Klavye sınavlarında adayın bir adım önde olmasını sağlar. Uzun süreli pratikler yapmaya da yardımcı olur.  Özellikle on parmak yöntemi öğrenilip üzerinde durulmalıdır. Çünkü yazma hızını oldukça arttırır.

Klavye Yarışı Yapmak

Klavye yarışı yapmak kişinin hızlı yazma konusunda kazanım elde etmesini sağlar. Klavye yarışı yapmadan önce yapılması gereken ilk şey F klavye kullanıp on parmak bilmeyen birisi için klavye yerleşim düzenini öğrenmesini ve parmaklarını doğru şekilde yerleştirerek pratikler yapmalıdır. Böylelikle kişinin uzun vadede çalışmasını ve kendini geliştirmesini sağlar. Parmak alışkanlığı kazanmak içinde Q klavye ile başlayıp sonrasın F klavye ile klavye yarışmaları gerçekleştirilebilir.  Fakat son zamanlarda Uzmanlar sadece bir klavye çeşidini öğrenerek onun üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini belirtmiştir. Çünkü bu klavyelerde harf dizilimleri farklı olduğu için bir klavye çeşidinden diğerine geçmek kişi için zaman kaybı olabilir.

Klavye Hızlı Yazmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klavye kullanımını hızlandırmak ve klavye netlerini arttırmak katiplik sınavına girecek katip adaylarını büyük ölçüde ilgilendirmektedir. Belirli bir süre aralığında belirli sayıda kelime ortaya koymak ve diğer adayların önüne geçebilmek için bütün adaylar sınava hazırlanırken klavye kullanımında hız kazanmak için belirli birtakım süreçlerden geçmektedirler. Klavyede hızlı yazmak için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktaları ise dikkat etmek birlikte hızlı yazmayı sağlamaktadır. Bu püf noktalar şunlardır:

  • Kişi yazmaya başladığı vakit sandalyede oturuşuna dikkat etmelidir. Kendini çok fazla eğmemeli veya çok fazla dik durarak metin görüş açısını kaybetmemelidir.Sandalyeye 90 derecelik açıyla oturulmalıdır.
  • Parmaklar klavyeyi doğru bir şekilde yerleştirilmelidir. Vuruşlar yapılırken parmaklar kasılmamalı ve tüm harfleri ulaştığından emin olunmalıdır.
  • Yazmaya başlamadan önce hız testi yapılması pratik yapmak açısından önemlidir.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com