Zabıt Katipliği Bilgisayar Sertifikası

Zabıt Katipliği İçin Hangi Sertifikaya İhtiyaç Var? Sorusu son dönemlerde zabıt katibi adaylarınca araştırılan bir konu haline gelmiştir.

Adalet Bakanlığına bağlı olarak görevini sürdüren zabıt katipleri, adliyelerdeki yasal işlemlerin, kararların dosyalanmasında ve bu dosyaların kayıt işlemlerinden sorumlu olan devlete bağlı adliyelerde görev alan kamu personelleridir. Zabıt katibi olabilmek için öncelikli olarak belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlar; KPSS Puanı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve bilgisayar sertifikası gibi bazı şartlardır. Sizlere bu yazımızda Zabıt Katipliği için istenilen sertifikaya ilişkin olarak bilgi sunmaya çalışacağız.

Katiplik için “Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası” temin etmek isteyen arkadaşlar iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirler.

Zabıt Katipliği İçin Hangi Sertifikaya İhtiyaç Var?

Zabıt Katipliği İçin Hangi Sertifikaya İhtiyaç Var? Zabıt katibi olabilmek için öncelikli şartlardan birisi en az lise mezunu olmak ve KPSS’den 70 veya üzeri bir puana sahip olabilmektir. Bu şartın dışında ise adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, görevinde sorun yaratacak herhangi bir hastalığa sahip olmaması, bir yıl veya üzeri kasten işlenmiş suçlardan bir hapis cezası almamış olması ve askerlik ile hiçbir ilişkisinin bulunmaması gibi birtakım şartlar da mevcuttur.

Bütün bu şartlar dışında ise adayın klavye ve sözlü mülakat sınavlarından başarıyla geçmiş olması gerekmektedir. Üç dakikada 90 ve üzeri kelime yazılması gereken klavye sınavına girebilmek için yukarıda bahsedilen şartlara ek olarak adayın “bilgisayar” veya “daktilo” sertifikalarından birine sahip olması gerekmektedir.

Zabıt Katipliği Bilgisayar Sertifikası
Zabıt Katipliği Bilgisayar Sertifikası

Zabıt Katipliği İçin Hangi Sertifika Geçerli?

Zabıt katipliği için veya en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olanlardan ayrıca bir sertifika istenmez. Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar, açık veya örgün öğretim fark etmeksizin sertifikadan muaf tutulurlar. Bunların dışında, örgün olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgeleyenlerden (transkript) sunmalıdır.

Aday eğer lise veya üniversite eğitimi kapsamında herhangi bir bilgisayar dersini başarı ile geçtiyse bunu ispatlamak zorundadır. Eğer böyle bir ders almadıysa veya alıp da geçemediyse adayın yukarıda bahsedilen iki sertifikadan birine sahip olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Katiplik İçin Bilgisayar Sertifikası ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Ayrıca bağlantıdan Bilgisayar Sertifikası yerine geçen dersler, hangi kurumlardan alınması gerektiği ve gerekli olan tüm evraklar ile ilgili olarak da detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Zabıt Katipliği Bilgisayar Kurs Sertifikaları Geçerli Mi?

Zabıt Katipliği bilgisayar kurs sertifikaları geçerli mi? Sorusu son dönemlerde zabıt katipliğine başvuracak adayların sıkça araştırdığı sorular arasında yer almaktadır. Belirli kurslar ve halk eğitim merkezleri aracılığı ile bütün adayların bu sertifikalara sahip olabilmesi mümkündür. Bu kurslar sayesinde aday sertifika almakla birlikte eğer kurslardan yeteri kadar verim alabilirse klavyeye alışma ve klavyede hızlanma konusunda da kendini oldukça iyi bir yönde geliştirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta alınan kursun Zabıt Katipliği aşamasında geçerli olup olmadığıdır. Bu hususu gerek başvuracağınız komisyondan gerekse ilgili kurs veya halk eğitim merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com