10 Adımda Hızlı Yazma Teknikleri

10 adımda hızlı yazma teknikleri bireylerin on parmak hızlı bir şekilde klavye kullanmasına olanak sağlayarak bir beceri kazanmasını hedeflemektedir. 

Klavyenin etkin ve verimli bir şekilde kullanılması zamandan yana tasarruf edildiği gibi aynı zamanda daha büyük bir zevkle işin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Hızlı yazabilmek için öncelikle 10 parmak yazımı nasıl gerçekleştireceğinizin iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Özellikle hızlı klavye kullanımı becerisi gerektiren çeşitli meslek gruplarında hızlı klavye kullanımının oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayıdır ki, birçok meslek grubunda yer alan kişiler klavye üzerinde nasıl hızlanabileceğine ilişkin olarak çeşitli araştırmalar gerçekleştirmektedir. Sizlerde klavye üzerinde nasıl hızlı yazabileceğinize ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız, detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda hızlı yazma teknikleri ile ilgili klavyede nasıl hız kazanabileceğiniz hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Peki, hızlı yazma teknikleri nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

10 Adımda Hızlı Yazma Teknikleri

10 adında hızlı yazma teknikleri, sizlerin klavyede tuş vuruşunuzu artırarak hızlı bir şekilde yazmanıza olanak sağlayacaktır. Q ve F Klavye üzerinde belirli teknikler ile birlikte hızlı yazmak istiyorsanız sitemiz üzerinde yer alan dersleri takip edebilirsiniz. Ayrıca çeşitli metinler üzerinde 1, 3, 5, 10 ve süresiz yazım sağlayarak hangi seviyede olduğunuzu tespit etmeniz kendinize yol haritası çizebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Öncelikle yazımızda vermiş olduğumuz kriterler ile birlikte kendinize en uygun klavye çalışma programı oluşturarak bu program üzerinden düzenli ve istikrarlı bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. 

Klavye Hız Testi yaparak seviyenizi belirleyebilir ve hangi aşamada olduğunuzu tespit ederek sunulan teknikleri uygulayarak kendinizi geliştirebilirsiniz. 

10 Parmak Klavye Nasıl Yazılır?

10 Parmak klavye nasıl yazılır? Teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiği günümüzde bilgisayar kullanımı çok daha yaygın olup insanlar tüm işlerini bu alanda yürütmektedir. İşte 10 parmak klavye nasıl yazılır sorusuna en uygun cevaplar;

 • Yazı yazarken klavyede yer alan tuşların yerini akılda düşünülmelidir.
 • Yazı azarken bir ritim oluşturulmalı ve devam ettirilmelidir.
 • Tuşlara yalnızca ayrılan parmaklar ile dokunulmalıdır.
 • Her zaman parmaklar başlangıç pozisyonuna geri dönmelidir.
 • Tuş vuruşları eşit olan aralıklar ile gelmelidir.
 • Shift tuşuna her zaman diğer tuşun karşısında yer alan parmak ile basılmalıdır.
 • Boşluk tuşuna basmak adına boş elin başparmağı daha uygun olması halinde o kullanılmalıdır.

10 Parmak Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

10 parmak ne kadar zamanda öğrenilir? Hemen hemen yeni bilgisayar kullanan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu süre içinde klavye öğrenmiş olan bir kişi saniye başı 4 ya da 6 vuruşta ulaşması son derece normal bir durum olmaktadır.

Klavye Öğrenmek Zor Mudur?

Yeni kullanıcılar için en büyük sorun klavye kullanımının zor olup olmamasıdır. Bundan dolayı en çok sorulan soru klavye öğrenmek zor mudur? Bunun için klavye öğrenmenin her hangi bir zorlu bulunmamaktadır. Normal şartlarda bir kişi çok daha düzenli ve planlı olarak çalışması durumunda istediği başarıya kısa sürede çok daha kolay bir şekilde ulaşmaktadır.

Klavye Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Klavye ne kadar sürede öğrenilir? 10 parmak klavye öğrenmek için devamlı olarak pratik yapılması gerekir. Böylece çok daha kısa sürede klavye öğrenmek mümkün olacaktır. Bundan dolayı gün içinde 10 parmak dersinin çok daha fazla alınması ve daha sık pratik yapılması öğrenme süresini son derece etkilemektedir. Gün içerisinde yaklaşık olarak bir saat ayırılması ile 60 gün içinde 10 parmak yazma öğrenilebilir. Çalışma süresinin arttırılması halinde öğrenme süresi daha kısa olacaktır. Bundan dolayı çok daha fazla çalışmalı ve pratik yapılmasına özen gösterilmelidir.

1 Ayda Hızlı Klavye Öğrenilir Mi?

Pek çok kişinin zorlandığı klavye öğrenmek için cevabı aranan soruların başında 1 ayda hızlı klavye öğrenilir mi gelmektedir. Klavye kullanmanın her hangi bir zorluğu bulunmamaktadır. Normal şartlarda çok daha istekli olması ve planlı olarak düzenli bir şekilde çalışması şartı ile çok daha çabuk 10 parmak yazı yazmayı öğrenebilir. Gün içinde verimli olarak bir ay çalışması halinde 10 parmak bakmadan klavyede yazı yazmayı öğrenmesi mümkün olmaktadır. Günümüzde hemen hemen çok sayıda kişi 10 parmak klavye yazmayı yaklaşık olarak 1 ay içinde öğrenmiştir.

10 Parmak Klavye Q Mu, F Mi?

10 parmak klavye Q mu, F mi? Klavye öğrenmek isteyenler için son derece önemli olan bu sorunun cevabı olarak Türkçe yapısına son derece uygun olan F klavye öğrenilmesi çok daha doğru olacaktır. F klavyenin yazma hızı ve kullanım kolaylığı Q klavyeye göre daha fazla olmaktadır. Bu durum harflerin klavye üstünde yerleşim yerlerinde dolayı olmaktadır.

3 Ayda F Klavye Öğrenilir Mi?

3 ayda F klavye öğrenilir mi? Klavye yeni kullanmaya başlayanlar ve öğrenmek için çaba gösterenler için düzenli olarak gün içinde çalışmaları sayesinde 1 ay içinde öğrenim sağlanmaktadır. Kişi kendine bir plan ve program yapması halinde 3 aydan daha kısa sürede klavye kullanmayı öğrenecektir. Bunun için pratik yapmak ve dikte yapmanın büyük faydaları olacaktır.

10 Adımda Hızlı Yazma Teknikleri

Klavyede Hızlı Yazmanın İpuçları

Klavyede hızlı yazmanın ipuçları ile ilgili olarak doğrudan kullanıcıyı ilgilendiren birçok öneri yer almaktadır. Genel olarak klavye kullanıcıları için büyük oranda avantaj sağlayacak hızlı yazmanın ipuçları şu şekilde sıralanabilir;

 • Duruş düzeltilmeli ve sabit tutulmalı,
 • Klavye hakkında bilgi sahibi olunmalı,
 • Gözleri kapatmalı ve tuşlara basıldığı zaman yüksek sesle söylenmeli,
 • Yavaş yavaş tuşlara bakılmadan yazmaya başlanılmalı,
 • Devamlı olarak pratik yapılmalı,
 • Rahat bir çalışma ve yazma alanı seçilmeli,
 • Bazı online oyunlara göz atılmalı,
 • Dikte uygulaması yapılmalı,
 • Zaman tutularak deneme yapılmalı,
 • Taslak oluşturulmalı,
 • Kısa yolların kullanılması doğru olacaktır.

Bilgisayar Kullanırken Oturuş Şekli

Bilgisayar kullanırken oturuş şekli son derece önemli olmaktadır. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 1. Gövde dik olmalı ve fazla ileri ya da geri yaslanılmamalı,
 2. Kollar gövdeye paralel şekilde inmeli,
 3. Ayak tabanları yere basmalı ve ayağın biri diğerinden biraz daha önde olmalı,
 4. Eller küçük bir top tutar gibi klavyenin üzerine koyulmalı ve klavye ya da masaya yalanılmamalı,
 5. Ellerin yorulması halinde iki yana salınması ile dinlendirilmeli,
 6. Klavyenin biraz sağ tarafında olacak şekilde oturulmalı,
 7. Gözler yazılacak yazıda ve baş kısım hafif sağa dönük olması gerekir.
 8. Omuz, el bileği ve kol kasları en az gerilime maruz kalınması gerekir.
 9. Gözler ile ekran arasında en az 45 ile 70 cm arasında mesafe bırakılmalıdır.
 10. Dirsekler dik açı ile bükülmelidir.

Kolların Duruş Şekli

Klavye kullanırken kolların duruş şekli için yapılması gerekenler;

 • Dirsekler vücuda yakın olmalı,
 • Dirsekler gövdenin tam olarak yanında olmalıdır, Ne çok arkada ne de çok önde olmamasına dikkat edilmeli,
 • Çok daha uygun uzaklıkta oturulması halinde dirsekler omuzdan inmekte olan dikey hattın hizasında olmalıdır. Yanlış duruş şekilleri sonrasında yazı yazarken zorlanılır ve kollarda ağrılar meyana gelmektedir.

Klavyede Yazarken Yapılan Hatalar

Genel olarak çalışmaya başlamadan önce klavyede yazarken yapılan hatalar konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Böylece istem dışı yapılan hatalar karşı çözüm odaklı çalışma yapılmalıdır. İşte klavyede yazarken yapılan hatalar içinden bazıları şunlardır;

 • Yazı yazarken metne değil de yazılan ekrana bakılması,
 • Yazı yazarken ellere bakılması,
 • Oturuş şekli ve ellerin şekli devamlı olarak bozulması,
 • Çalışma sırasında yazı yazarken çok daha çabuk sıkılma halinde ve çalışma metinlerin anlamsız olan yazılardan seçilmesi,
Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri
Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri

Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri Nelerdir?

Klavyede hızlı yazma teknikleri, günlük işlerde ve profesyonel hayatta iş verimliliğini artıran önemli bir beceridir. Hızlı yazma teknikleri, öncelikle klavye üzerindeki tuşların iyi bir şekilde tanınması ile olur. Klavye üzerindeki tuşları bilmek parmakların doğru basmasını sağlar, gözlerin ekranda kalmasını sağlar ve hızlı yazmanıza olanak verir. Sürekli pratik yapmak da bu beceriyi geliştirmek için önemlidir. Klavye oyunları ve hız testleri, hız artırmanın yanı sıra yazma hatalarının düzeltilmesine de olanak sağlar. 

F Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri

F klavye, QWERTY klavyeden farklı bir düzen kullanır ve özellikle Türkçe yazıma daha uygun bir yapıya sahiptir. F klavyede hızlı yazma teknikleri, doğru parmak konumu, tuşlara hakimiyet ve sürekli pratikle geliştirilebilir. Bunun için sitemizde yer alan ve özel olarak hazırlanan 100 adet özel ders içeren F Klavye Dersleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Parmak Pozisyonu: Parmakların klavye üzerinde nereye basacağını bilmesi önemlidir. 

 2. Harf Gruplarına Hakimiyet: F klavyede harf gruplarını bilmek ve parmakları bu gruplara yönlendirerek doğru tuşa basmak hızlı yazmanızı sağlar. 

 3. Klavyeye Bakmamak: Gözlerin ekran kalması için parmak ve yazma becerisi geliştirilmelidir. Her harfin yerini hatırlama, bakmadan yazma sürecini hızlandırır.

 4. Pratik ve Deneme Yazıları: Klavyede hızlı yazma becerisini geliştirmek için düzenli olarak pratik yapmak önemlidir. 

 5. Klavye Oyunları Eğlenceli klavye oyunları, yazma yeteneklerini geliştirmek için etkili bir yöntemdir. Bu oyunları, klavye üzerindeki tuşlara hakimiyeti artırabilir.

Klavyede hızlı yazma, öğrenme süreci sabır ve düzenli pratik gerektirir. Ancak bu beceriyi kazandıktan sonra, daha verimli ve hızlı bir şekilde yazılarınızı oluşturabilirsiniz.

Q Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri

Q klavye, genellikle Türkçe yazımına uygun bir düzen sunan bir klavye türüdür. Q klavyede hızlı yazma teknikleri, doğru parmak konumu, harf birleştirme hakimiyeti ve düzenli, pratik bir şekilde geliştirilebilir. Bunun için sitemizde yer alan ve özel olarak hazırlanan 100 adet özel ders içeren Q Klavye Dersleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Q klavye kullanıcıları için, sitemiz üzerinde yer alan bu dersler doğru tekniklerin uygulanması ile birlikte sizlerin aktif ve hızlı bir şekilde yazmanız açısından büyük bir fayda sağlamaktadır. 

Hızlı Klavye Kullanma Teknikleri

Hızlı klavye kullanma teknikleri, yazmanızın yayılmasını ve verimliliğinizi arttırmak için önemlidir. Klavyeye bakmadan yazma becerisi kazanmanız, hızlı yazma için oldukça önemlidir. Bundan dolayı öncelikle harflerin yerlerinin ezberlenmesi ve gözlerinizi ekrandan ayırmadan yazmanız gerekir.  Düzenli olarak pratik yapmak, klavye hızınızı artırmak için en etkili yollardan biridir. Deneme yazıları ve klavye uygulamalarıyla hem hızı artırabilir hem de doğru yazma becerisi edinebilirsiniz. Rahat ve doğru bir oturma pozisyonu, klavyenin kullanımız için önemlidir.  Bunun için doğru duruş ve el kol yerleşimine özen gösterin. Yazımızda belirtmiş olduğumuz teknikleri düzenli olarak kullanarak, sizlerde klavyenizi geliştirebilir ve daha hızlı yazabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com