Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur?

Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur? 2024 yılında birçok aday tarafından araştırılan ve heyecanla beklenen konular arasında yer almaktadır.

Zabıt Katipliği alımına başvurmak isteyen kişilerin KPSS puanının en az 70 olması gerekmektedir. Katipliğe başvuru alt sınırı tüm öğrenim düzeyleri için 70’tir ve hepsi aynı sıralamaya tabi tutulur. Her bir komisyon için alınacak kadro sayısının yirmi katı aday puan sıralamasına göre klavye sınavına katılmaya hak kazanır. En az lise ve dengi mezunu olanlar başvuru yapabilir.  İlgili sertifikaya sahip olunması veya daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemeleri gerekmektedir. Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur? sorusu başta olmak 2024 zabıt katipliği alımını heyecanla bekleyen adaylar tarafından işinize yarayacak olan bazı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur?

Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur? Zabıt katipliği alımı Adalet Bakanlığı tarafından her yıl Mart ayı içerisinde gerçekleşir. Başvuruda bulunan adaylar KPSS puan türüne ve Adalet Bakanlığı Memur Atama ve Sınav Yönetmeliğindeki şartlara göre işe alınır. Zabıt katipliği alımı Adalet Bakanlığı tarafından yapılır. Kişinin Kamu Personeli Seçme Sınavında yeterli puanı alarak sözlü ve yazılı sınavlardan başarı ile geçmesi gerekir. 2022 yılı Zabıt Katipliği başvurusu 1 Mart ve 17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. 11 Mayıs 2023 tarihinde yeni bir alımla beraber 2023 Zabıt Katipliği alımı gerçekleştirildi.2024 alımı içinde birçok kişinin heyecanlı bir bekleyiş içerisinde olduğunu görmek mümkün.

2024 yılına ilişkin katiplik alımı her sene olur mu? Mülakat ve Klavye uygulama sınavı tarihi için 2024 Katiplik Sınavı Ne Zaman? bağlantısını tıklayarak hem Zabıt hem İcra hem de CTE Katiplik zamanı ve istatistikleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Zabıt Katibi Olmak

Adalet Bakanlığı tarafından alımı yapılan Zabıt Katibi 657 sayılı Devlet Memurları kanununda belirlenen esasa dayalı olarak görevini yerine getirir. Zabıt katibi olarak göreve başlamak isteyen birçok kişinin Mesleki Teknik Liselerin Adalet Bölümü, Adalet Meslek Yüksek Okulu bölümü ya da Adalet Önlisans bölümünü bitirmiş olduğunu ancak birçok farklı bölümden de müracaatın olduğu görülmektedir. Zabıt katibi olmak için aranan şartlar:

 • Alım yapılan yılın KPSS sınavından en az 70 ve üzeri puan alınması gereklidir.
 • Mesleğin gerektiği niteliklere sahip olmak aranan bir diğer şarttır. (Sertifika)
 • Klavye uygulama sınavında en az 90 kelime ve üstü yazmak
 • Sözlü mülakatı başarı ile tamamlamak
 • Güvenlik soruşturmasını başarı ile tamamlamak

Zabit katibi olarak başvuruda bulunacak olan kişinin KPSS puan üstünlüğü ön planda tutulur. KPSS puan türleri; Lisans mezunları P3, önlisans mezunları P93, lise mezunları ise P94 puan türünden en az 70 ve üzeri almalıdır. Başvuracak kişinin daktilo bilgisi ve bilgisayar sertifikasına sahip olması gerekiyor. Uygulamalı olarak yapılacak sınavdan geçer not alınmalıdır. 

Katiplik Metinleri Çalışması için bağlantıya tıklayarak sitemizde yer alan Klavye Çalışması sayfamızdan birçok çalışmaya ulaşabilirsiniz.

Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur?
Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur?

Zabıt Katibi Görevleri

Zabıt katipliği yapmak isteyen bir kişinin öncelikle bilmesi gereken duruşmalarda aktif olması gerekliliğidir. Üst makamlar tarafından mahkeme salonunda yapılacak yönlendirmeler dikkate alınır. Mahkemelerde hakimin uygun gördüğü direktiflere uyum sağlayacak şekilde hareket edilmesi, alınan karara yönelik ilgili evrağın hazırlaması yeterlidir. Bunun yanı sıra kalem işleri denilen bir takım işleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur? sorusunun yanı sıra bunların bilinmesi de sizlere fayda sağlayacaktır. Duruşma zabıtlarını eksiz bir şekilde tutularak ve alınan kararlara yönelik evraklar hazırlanır. Zabıt katibi olmak isteyen bir kişinin çalışma şartları çalıştığı birime göre değişiklik göstermektedir. Kamu kurumlarında geçerli olan gün ve saat üzerinden çalışma sağlanır. Zabıt katibi görevlerini maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Hâkimler ve Savcıların emirleri altındadırlar.
 • Atamalarını Adalet Komisyonu tarafından yapılır.
 • İşleri zamanında yapmak.
 • Dosyaları ve evrakları zamanında kaydetmek.
 • Devam eden mahkeme dosyalarını eksiksiz ve düzenli muhafaza etmek.
 • Başkan, üye ve savcıların uygun göreceği evrakın havalesini yapmak.
 • Müzekkereleri yazarak takip ve tekit işlemlerini yerine getirmek.
 • Duruşmalara ve keşiflere hazır bulunmak.
 • Gerekli tutanakları yazarak imzalamak.
 • Cumhuriyet Başsavcılığı işlemleri ile daire ara kararlarının gereğini yapmak.
 • Bilirkişilere teslim edilmesi gerekenlerin işlemini yapmak.
 • Tebligat evraklarını hazır edip, tebliğ etmek.
 • İşi biten dosyaları arşive kaldırmak.
 • Mevzuattan kaynaklanan diğer işlemleri halletmek.

Adalet Bakanlığı Alımı

Adalet Bakanlığı tarafından 2023 yılı Zabıt Katibi güncel alım ilanı henüz yayınlanmadı. Adalet Komisyonları tarafından yapılan görüşme sonrasında ortaklaşa karara varılarak güncel alım ilanının yayınlanması bekleniyor. 657 sayılı Devlet Memurları kanununda belirlenen 4/B maddesi kapsamı içerisinde değerlendirilen kurallar çerçevesinde ilanda belirlenecek sayılarda sözleşmeli personel alımı gerçekleştiriliyor. Personel atamalarında Adalet Bakanlığı tarafından Zabıt Katibi, İnfaz Koruma Memuru, Psikolog ve Mübaşir kadrolarına yönelik personel alımı yapılıyor. Ön başvuru süreci online e-devlet platformu üzerinden “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranı kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Zabıt Katipliği Alımı 2024

Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur? Sorusunu kısa ve öz bir şekilde cevaplamaya çalıştık. Zabıt Katipliği Alımı 2024 yılında birçok aday tarafından beklenilmektedir. Zabıt katipliği alımının yanı sıra İnfaz Koruma Memuru, Psikolog ve Mübaşir kadrolarına yönelikte birçok aday tarafından alım ilanı beklenilmektedir. Önceki senelere bakıldığında ilanın genellikle Şubat ayı sonu Mart ayı başı gibi geldiğini görmekteyiz. Bu haliyle 2024 yılı Adalet Bakanlığı personel alımı ile ilgili olarak da düşüncemiz Mart ayında ilana çıkılmasıdır. Sizlerde zabıt katipliği alımları ve Zabıt Katipliği Alımı Ne Zaman Olur? sorusu ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

15Yorumlar

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com