Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler konusu klavye çalışmaya yeni başlamış olan birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur.

Bilindiği üzere günümüzün büyük bir kısmını teknolojiye bağlı olarak sürdürmekteyiz. Özellikle hayatımızda yer alan bilgisayarlar günlük rutin iş ve işlemlerin yapılması adına oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun hızlıca gerçekleştirilebilmesi içinde yazım olanağı sunan klavyenin iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekir. Bundan dolayıdır ki, birçok kişi Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler gibi birçok makale üzerine araştırmalarını gerçekleştirmektedirler. Sizlerde klavyede hızlanmak istiyorsanız, yazımızda sunacağımız önerilerden faydalanabilirsiniz. Peki, Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler Nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.

Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler evde kendi başına on parmak ile ilgili videolar izleyip daha sonradan kursa gitmek oldukça mantıksızdır. Çünkü böyle kişilere kursta sil baştan öğretmek zordur. Kendi öğrendikleri sistemde devam ederler. On parmak yazmak, belirli bir zaman üstünde durup çalışıldıktan sonra kazanılan bir şeydir. Genellikle insanların %70 iki parmak ile tek tek yazarlar. Bu tek tek yazan insanlar daha kolay alışır ve öğrenir.

On parmak yazmaya başladıktan sonra geriye kalan sık sık yazıp pratik yapmak olacaktır. Bu eğitime başlayan kişilerin sabırla sonuna kadar çabalaması gerekir. Hatta bu eğitimler, kurslar, halk eğitim merkezlerinde düzenli olarak açılmaktadır. Ücretsiz bir şekilde kurslara kayıt yaptırabilirsiniz. Birde özellikle on parmak eğitimine başlamak isteyen kişilere F tipi klavyeler önerilir. Q tipi klavyeler insanın yazma yeteneğini köreltiyor o yüzden Q tipi klavyeleri bırakıp F tipine geçmeliyiz. Tabi ki F klavye kullanmak zorunlu değildir ama hızlı yazmak isteyenler için bir şekilde F klavyeye alışılması önerilir.

Klavyede Hızlı Yazmak Neden Önemli?

Klavyede Hızlı Yazmak Neden Önemli? Hayatımızın büyük bir bölümünü teknoloji ile bağlı olarak geçiriyoruz. Günün 24 saatinin en az 8 saatini teknolojiye harcıyoruz. Hatta bakıldığında bazı insanların işleri direk teknoloji ile ilgilidir. Ve genelde bu işler bilgisayar üzerinden olduğu için, bilgisayar üzerindeki yazma işleminizi hızlandırmamız gerekir. Klavyede hızlı olmak, çok önemlidir. Klavyede ne kadar hızlı olunursa o kadar zamandan da o kadar tasarruf etmiş oluruz.

Bunun için belgeli kurslar verilmektedir. Gün içinde işleri teknoloji ile olan kişilerin mutlaka bu kurslara gidip belgelerini edinmesi gerekir. On parmak klavyede bir başka kolaylık ise hızlı okumaktır. Okuması hızlı olan insanlar yavaş okuyanlara göre daha hızlı yazarlar. Çünkü beyin bir kelimeyi yazana kadar metindeki diğer kelimeyi de hafızasına alır bu yüzden hızlı okumak hızlı yazmayı da kolaylaştırır.

Klavye ve Yazdığınız Yazıya Bakmamak

Yazdığın  yazıya bakmamak, çok  önemli bir başarıdır. Çünkü insan klavyeye bakmadan çok zorlanarak da olsa yazabilir. Ama yazdığına bakmadan yazması çok zordur. Eğer bunu başarırsa okumasını da geliştirmiş olur. On parmak için verilen tavsiyelerin en başında klavyeye bakmadan yazmak gelir. İstediğiniz kadar karıştırın ama yine de bakmamak önerilir. Çünkü beyniniz siz istemeseniz de klavyedeki tuşların yerini zihnimize kaydeder. Ve emin olun ki on parmak yazabilen ve bunu ileri seviyeye götüren insanların hayatı daha kolaylaşır. Zaman tasarrufu yaşamış olurlar. Teknoloji ile iç içe olan insanların bu yönde kendilerini geliştirmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda yazı yazarken en önemli şeylerden biri hızlı yazmanın dışında doğru yazmaktır. Çünkü işi mesleği yazmak üzere olan insanların önemsemediği birkaç kelime yanlışı büyük sıkıntılara yol açabilir.

Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler
Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Oturuş Pozisyonu ve Konumu

Yazı yazarken kendinizi en rahat nasıl şekilde hissediyorsanız o şekilde oturmanız sizin oturuş pozisyonunuz olur. Bir kişinin çok rahat ettiği oturuş pozisyonunda bir diğeri rahatsız olabilir bu yüzden pozisyon kişiye göre değişebilir. Dikkat edilecek husus kambur durmamak olabilir. Oturuş pozisyonu, yazı yazarken yazdığınız metnin sol tarafta olması size kolaylık sağlayacaktır. Kendi rahatınıza dikkat etmediğiniz takdirde kendinizde asla yüzde yüz başarı beklememelisiniz. Bir de klavyeye tırnakları ile dokunan ve çok rahat diye insanlar vardır bunlar ne kadar kendilerini rahat hissetseler bile parmak uçlarıyla dokunmak daha yararlıdır. Tüm bunlara dikkat etsem bile hızlı yazamıyorum diyenlerin ise tek yapması gereken pratiktir. Pratik olmadan çaba göstermeden hiçbir işte başarılı olamazsınız. Aynı zamanda bu oturuş pozisyonu ve doğru konumla ilgili görüntülü olarak yararlanılabilecek videolar bulunmaktadır.

On Parmak Klavye İçin Egzersiz Yapabileceğiniz Oyunlar ve Siteler

On Parmak klavyemizi geliştirebilmek için kurslara gidilebileceği gibi birçok oyun ve sitelere de başvurulabilir. On parmak klavye için egzersiz yapabileceğimiz oyun ve siteler şunlardır; Katip Online sitesi üzerinde  On Parmak Klavye Hız Testi, Ücretsiz 10 Parmak Klavye Dersi, Klavye Çalış. Evde otururken hiç kimsenin yardımı olmadan bu siteye girerek de kendimizi geliştirebiliriz. Çünkü on parmak çalışma ve alışkanlık kazanarak öğrenilen bir şeydir. Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler arasında en önemlisi eğlenceli bir klavye öğrenim imkanı sunan Katip Online gibi sitelerdir.

Teknoloji ile alakası olan herkes istediği zaman öğrenebilir. Kişinin bu öğrenme sırasında dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biride yanlış yazımdır. Kişi yanlış yazmayı alışkanlık haline getirirse, doğru şekli öğrenmekte zorlanabilir. Bu yüzden öğrenmeye ilk başladığı zamanlarda yavaş yavaş yazmalı, harflerin yerini aklımda tutmaya çalışmalıdır. Harflerin yerini tam olarak öğrendikten sonra ekrana bakmadan çok hızlı bir şekilde yazabilecek duruma gelinir. On parmak klavye kullanımında çok hızlı yazmak değil, hızlı ve doğru yazmak önemlidir.

Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler yazımızın yanı sıra ayrıca Klavyede Hızlı Yazmanın 10 İpucu ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

On Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları

On parmak klavye kullanmak, hayatımızı kolaylaştırır işyerindeki statünüzü arttırır. On parmak klavye kullanırsanız, konuşurken hecelemeden kelimelerin hemen akla gelmesi demektir. Aynı zamanda On Parmak Klavye kullanmanız daha hızlı yazmanızı sağlar. 2 3 sayfa bir yazı yazacağınız zamanlarda sürekli metine bakıp ekrana bakmak insanı yorabilir. On parmak klavye kullandığınız da ise ekrana bakmadan yazabilirsiniz. Bu da sizin hem beden hem de ruh açısından rahatlatabilir. On parmak klavye öğrenmek için tüm gününüzde vermenize gerek yoktur. Her gün yarım saat çalışarak iki haftada öğrenebilirsiniz. On parmak klavyeyi öğrendikten sonra tek yapmanız gereken pratik yapmaktır.

Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Klavyede hız elde etmek için öncelikle belirli bir çalışma programına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu programın istikrarlı ve düzenli bir şekilde devam ettirilmesi oldukça önemlidir. Eğer sıfırdan klavyeye başlayacaksanız burada sizlere önerimiz F Klavye olacaktır. F klavye Türkçe için Q Klavyeye göre oldukça hızlı ve kullanışlı bir yazım imkanı sunmaktadır. Sitemizde yer alan 100 özel F Klayve Dersini tamamlayarak sizlerde on parmak olarak F klavye yazabilir ve uygulayacağınız programla birlikte hızınızı artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra Klavyede Hız Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler makalemiz ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com