F Klavye Temel Sıra Tuşları

F Klavye Temel Sıra Tuşları ile birlikte sizlerde F klavye kullanımını öğrenerek klavyede hızlı bir şekilde yazmaya başlayabilirsiniz.

F Klavye Temel Sıra Tuşları ile birlikte sizlerde F klavye kullanımını öğrenerek hız kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken parmaklarınızı doğru bir şekilde klavyeye yerleştirmek olacaktır. Bundan sonraki aşamada part part hızınızı artırarak daha verimli bir şekilde yazmaya başlayabilirsiniz. Sizlerde F klavyede temel sıra tuşları hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda F temel sıra tuşları parmak yerleşimi nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

F Klavye Temel Sıra Tuşları

F klavye temel sıra tuşları ile Onparmak klavye çalışmalarınızı sürdürebilir ve başarınızı artırabilirsiniz. Üst sıradan alt kısma 3 bölümden oluşan harf sıralaması Q klavyeden daha farklı bir şekilde dizilmektedir. Yazım sıralamasının Türkçe’de en çok kullanılan harflere ve kelimelere göre belirlendiği bilinmektedir. Bu haliyle F klavye aynı zamanda dünyanın en bilimsel klavyesi olma unvanını elinde bulundurur.

F Klavye temel sıra, üst sıra, alt sıra sağ ve sol el çalışması gibi birçok çalışmaya F Klavye Dersleri uygulamamızdan ücretsiz olarak ulaşabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

F Klavye Üst Sıra Tuşları Neler?

Sıralamalı bir şekilde soldan sağa f klavye üst sıra tuşları: F,G,Ğ,I,O,D,R,N,H,P,Q,W şeklindedir. F klavye sıralamasında F en solda yer almaktadır. Q klavyede ise ortalarda yer almaktadır.

F Klavye Temel Sira

F Klavyede Orta Sıra Tuşları Neler?

F klavyede orta sırada yer alan tuşlar sırasıyla şöyledir: U,İ,E,A,Ü,T,K,M,L,Y,Ş,X sıralaması görülmektedir.  En sondaki X harfi Q klavyede solda alt kısımda yer almaktadır.

F Klavye Alt Sıra Tuşları Neler?

En alt sırada yer alan F klavye tuşları şu şekilde sıralanmaktadır: J,Ö,V,C,Ç,Z,S,B sıralaması ellerin kolay ulaşabileceği kelimelere göre belirlenmektedir.

Bunun yanı sıra On Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları ile ilgili olarak detaylı bilgiye bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

F Klavye On Parmak Çalışma Nasıl Başlar?

F klavyede Onparmak çalışmasına başlayacak olanların önce el duruş çalışması yapması gerekmektedir. J,F harflerinde yer alan çizgili tuşlar iki elin yerleşmesi gereken merkezi bölümdür.

Bilekleri hafif dik ve parmaklar tam çizgiyle buluşacak şekilde sağ sol eller açılarak harflere yerleşir. Her parmak harflere tam olarak temas ederek basabilmelidir. Başlangıçta zor olan bu el duruşu aşamalı olarak otomatiğe dönecektir.

F Klavye Tuş Çalışması

F Klavye tuş çalışması için belirli bir program üzerinde hareket edilmesi gerekir. Temel (Orta) sıra, üst sıra ve alt sıra halinde gidilerek ikili tuş ve pekiştirme çalışmaları ile desteklenmelidir. On parmak yazım hızına ulaşmak istiyorsanız bu program dahilinde çalışma yapmalısınız. Sitemiz üzerinde yer alan F Klavye Dersleri 100 özel tuş çalışması dersini barındırmaktadır. Bu çalışma ile birlikte F klavye temel sıra tuşları ile ilgili sizlerde hızlı bir şekilde on parmak öğrenebilirsiniz.

En İyi On Parmak Hız Testi

F dizilim on parmak klavye çalışmalarını katiplik metinleri ve ihtiyacınız olan diğer alanlarda kullanabilirsiniz. F klavyenin aşamalı olarak hızlanmasında testleri mutlaka aksatmamalısınız. Önce iki çeşit harf ardından karışık kelimelerle metin içeriklerini dakikada en hızlı olabilecek şekilde ayarlamalısınız.

  • Kkk, ak, aaa, kak, akk, kka şeklinde devam eden çalışmalar başlangıç klavye çalışmalarına örnek verilebilir. İlerleyen aşamalarda ise harflerin sayısı ve sıralamasında değişiklik olacaktır.
  • Uieaü, tkmlyş, şylmkt gibi hızlı harf sıralamalarına çok sayıda pratik yaparak hakim olabilirsiniz.

Harf çalışması ardından kelimeleri çeşitlendiren on parmak klavye hız testlerine odaklanabilirsiniz. El alışkanlığınız sürekli antrenman yaparak artacaktır.

Belirli bir alanda konu odaklı terim ve f klavye on parmak klavye hikaye antrenmanlarını dakikada yazılan kelime sayısına göre belirlemek mümkündür. Sitemizde yer alan ve yukarıda bağlantısını vermiş olduğumuz F Klavye Dersleri bölümünden bu çalışmalara en güzel hali ile birlikte ulaşabilirsiniz.

F Klavye Sıra Tuşları

F Klavye sıra tuşları konusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. F klavye üzerinde yer alan tuşları bölümlerine göre sıralayacak olursak orta sırada; U,İ,E,A,Ü,T,K,M,L,Y,Ş,X, üst sırada; F,G,Ğ,I,O,D,R,N,H,P,Q,W ve alt sırada; J,Ö,V,C,Ç,Z,S,B harfleri yer almaktadır. F Klavye temel sıra tuşları olarak adlandırılan bölüm tüm bu tuş sıralamasını kapsamaktadır. On parmak yazım için sağlanan bu tuş dizilimi diğer klavyelere göre büyük bir avantaj sunmaktadır. F Klavye temel sıra tuşları konusu ile ilgili olarak sizlerde düşüncelerinizi ve aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com