10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları

10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları Nelerdir? Sorusu son dönemlerde klavyede hızlı yazmak isteyen birçok kişinin araştırdığı bir konudur.

Klavyede hızlı yazmanın en büyük faydalarından birinin zamandan tasarruf etmek olduğunu söyleyebiliriz. 10 parmak hızlı klavye kullanan biri aynı zamanda ilgili iş ve işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bundan dolayıdır ki, birçok kişi klavyede nasıl hızlı yazabileceği konusunda araştırmalar yaparak belirli programlar üzerinde çalışmaya başlamıştır. Özellikle F Klavye konusunda sıfırdan başlayacak arkadaşlara yönelik olarak sitemiz üzerinde yer alan F klavye dersleri bölümünde 100 özel ders sunulmuştur. Sizlerde 10 parmak klavye kullanmanın faydaları hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda 10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları Bilgisayar kullanıcıları için özellikle işi klavyede olan kişiler için hız çok önemlidir. 10 parmak klavye kullanmak normal klavye kullananlara oranla çok büyük avantaj sağlar. Çünkü 10 parmak klavye kullanan kişiler 2000 kelimelik bir yazıyı normal klavye kullanan kişiye göre 1,5 sat önce bitirirler. Normal klavye kullanan kişi 2000 kelimelik yazıyı 2 saatte bitirirken, 10 parmak klavye kullanan biri sadece 30 dakika gibi bir sürede yazıyı bitirebilir. Bu durum kişinin hem zamandan kazanmasını hem de işlerini hızlı bir şekilde bitirmesi için büyük bir avantaj elde etmesini sağlar. Ayrıca edilen bu beceri sayesinde meslek edinilmesi konusunda da oldukça fayda sağladığını dile getirebiliriz. 10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları konusunda sizlere başlıklar halinde kısa ve öz bilgiler sunacağız.

Neden 10 Parmak Klavye Kullanılmalı?

Neden 10 Parmak Klavye Kullanılmalı? 10 parmak klavye kullanmanın faydaları arasında en bariz ön plana çıkanın klavyede hızlanmak olduğunu söylemek mümkündür. İçinde bulunduğumuz ve yaşadığımız teknoloji çağında hızlı olmak her şeyde bizlere avantaj sağlar. Klavyeyi hızlı kullanan ve bunu kullanmayı bilen kişiler normal klavye kullananlara göre çok daha az yorulur. 10 parmak klavye bilen kişilerin avantajı bu tür klavye kullanan kişiler ellerini klavyeden hiç kaldırmadan yazdıkları için kol kasları diğer yazanlara göre çok daha az yorulur. 10 parmak klavye kullanan kişi tüm tuşlara hâkimdir. Klavyede tüm tuşların yerlerini ezbere bildiği için hiç yorulmadan ve hata yapmadan kısa dokunuşlarla işlerini kolayca bitirir. 10 parmak klavye kullanan kişinin en büyük avantajı zamandan tasarruftur.

10 Parmak Klavyenin Özellikleri Nelerdir? Neden Tercih Edilir?

10 parmak klavyenin özellikleri hakkında bilmeniz gereken bilgileri kısaca araştırdık. Bilgisayar kullanan herkes mecburi olarak klavye kullanmak zorundadır. İster normal bir bilgisayar olsun ister dizüstü klavyeyi hızlı kullanmak her yönden kişilere avantaj sağlar.

10 parmak klavyenin özellikleri arasında en önemli avantaj zamandan tasarruftur. 10 parmak klavye kullanan kişinin elleri her harfin yerini bildiği için 10 parmak klavye kullanan kişi ellerini klavyeden hiç kaldırmadan yazı yazar. Bu durumda 10 parmak klavye kullanan kişinin yazma süresi saniyenin onda biri kadar olur. Normal şekilde yazı yazan kişi elini tuşlar üzerinden kaldırarak harflere bakmak zorunda kaldığı için bir saniyede ancak bir harfe basabilir. Bu durum normal yazan kişi tarafından olması gereken bir süredir. Normal klavye kullanan kişi her ne kadar hızlı yazdığını düşünse dahi asla 10 parmak klavye kullanandan daha hızlı yazı yazamaz.

10 parmak klavye kullanmak iş hayatında çok büyük bir avantaj sağlar. İşverenler açısından hız çok önemli olduğu için 10 parmak klavye kullanan kişileri özellikle tercih ederler. 10 parmak klavye kullanmak kişiye aynı zamanda farklı kariyer imkânları da sunar. Zabıt Katipliği, Tıbbi Sekreterlik ve Büro Personeli olma açısından on parmak klavye kullanımının değerli bir kazanım olduğunu da ifade edebiliriz.

10 Parmak Klavye
10 Parmak Klavye

10 Parmak Klavye Çeşitleri Nelerdir?

10 parmak klavye türleri arasında en fazla bildiğimiz klavye türü Q klavyedir. Q klavye tüm dünya tarafından kullanılan klavye türüdür. Q klavyenin tarihçesi incelendiğinde 1867 yıllına kadar gitmektedir.

Cristopher Latham Sholes 1867 yılında icat ettiği yazı makinesini yaparken bazı yan yana harflerin sıkışmaya nende olduğunu gördüğü için kullanıcıların çok seri yazmasını önlemek amacı ile harflerin yerlerini tamamen değiştirmiş. Bu şekilde yapılan bu klavye çeşidinde bütün harfleri farklı yerlere yerleştirdiğinde sıkışma yaşanmadığını gördüğü için Q klavye ortaya çıkmış. Dünyada ve ülkemizde en fazla kullanılan Q klavye de 10 parmak yazmak pek çok iş alanında kişilerin kariyerlerinde yükselmelerini de sağlamıştır.

10 parmak klavye çeşitleri arasında olan F klavye Türk dilinin özelliklerine uygun olarak hazırlanmış bir klavye türüdür. F klavye ilk olarak İhsan Yener tarafından 1946 yılında tasarlanmış bir klavyedir. F klavyede harfler klavyede sol el %49, sağ el ise %51 şeklinde kullanılacak şekilde yapılmıştır. Türkçe klavye standardı 20 Ekim 1955 yılında belirlendi. Daha sonra 1974 yılında da F klavye zorunlu standart haline getirilmiştir.

10 Parmak Klavye Kullanılan Meslekler Nelerdir?

10 parmak klavye kullanılan meslekler arasında en fazla bilineni zabıt kâtipliği olmalıdır. Birçok kişi her sene zabıt kâtibi olmak için 10parmak klavye öğrenebileceği kurslara başvurmaktadır. Zabıt kâtipliği sınavlarında 1 saniyede ne kadar hızlı yazılırsa kişinin avantajına olacaktır. Zabıt kâtipliği için dakikada kaç kelime istendiği belirtilir ve kişiler sınavlara bu şekilde hazırlanırlar.

10 parmak kullanan meslekler içinde yazarlık içinde çok önemlidir. Sayfalar dolusu kitap yazan yazarlar için 10 parmak klavye kullanmak çok büyük bir avantajdır. Kişiler yazılarını ve kitaplarını çok daha kısa sürede bitirerek zamandan tasarruf sağlarlar. Yazarlar dışında yazılımcılar ve tüm bilgisayar işletmenleri içinde 10 parmak klavye kullanmak kariyerlerinde önemli bir yer tutar.

Makale yazarları içinde 10 parmak klavye kullanmayı bilenler çok daha fazla para kazanmaktadırlar. Çünkü makale yazarları her yazdıkları makale başına ücret alırlar. Eğer 10 parmak klavye bilir iseler daha fazla makale yazabilirler. Bu durum makale yazarının daha çok makale yazmasına ve daha çok kazanç elde etmesine olanak sağlar.

10 Parmak Klavye Yazmayı Öğrenmek İçin Ne Yapmalıdır?

10 parmak klavye yazmak çeşitli beceri gerektiren meslekleri icra edebilmeniz açısından oldukça önemli bir kazanımdır. Bilgisayarınızı daha hızlı kullanmak ve kariyerinizde ilerlemek için 10 parmak klavyeyi kullanmayı bilmeniz gerekir. 10 parmak klavyeyi kullanmak için ne yapmanız gerekir? Sizin için bu konu hakkında kısa bir araştırma yaptık. Eğer 10 parmak klavye kullanmaya karar verdi iseniz öncelikle bu konu hakkında eğitim veren sitemizi tercih edebilirsiniz. Sitemiz üzerinde on parmak klavye öğrenmenizi sağlayacak birçok eğitim alanı mevcuttur.

10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları

10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Klavyeyi hızlı kullanan ve bunu kullanmayı bilen kişiler normal klavye kullananlara göre çok daha az yorulmakta ve zamandan tasarruf etmektedir. Ayrıca 10 parmak klavye bilen kişilerin avantajı bu tür klavye kullanan kişiler ellerini klavyeden hiç kaldırmadan yazdıkları için kol kasları diğer yazanlara göre çok daha az yorulur, bu ise ileride çıkabilecek rahatsızlıkların önüne geçer. 10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları konumuzda nasıl hızlı klavye kullanacağınıza ilişkin olarak başlıklar halinde sizlere bilgi sunmuştuk işin özünde F Klavye kullanımı ile düzenli çalışmak olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra sizlerde 10 Parmak Klavye Kullanmanın Faydaları makalemiz ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com