Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur?

Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur? Sorusu yapılan katiplik alımları ile birlikte sıklıkla araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Danıştay katipliği, Danıştay Mahkeme’sinde görev yapan personellerden oluşmaktadır. Ankara ilinde bulunan Danıştay Mahkeme’sinde görev alan zabıt katipleri çeşitli birimlerde çalışmalarını gerçekleştirmektedir.  Danıştay katibi olabilmek için öncelikle belirli şartları taşımanız gerekmektedir. KPSS, Klavye uygulama sınavı ve sözlü mülakatı başarı ile tamamlayan adaylar Danıştay Mahkemesinde, Danıştay Katibi olarak görev almaktadırlar. Sizlere bu yazımızda Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur? Sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur?

Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur? Son dönemlerde yapılan katiplik alımları ile birlikte sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Danıştay katibi olabilmek için öncelikle Türk vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış olmak ve başvuru ilanında belirtilen suçlardan mahkum olmamak gibi bazı şartların taşınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gerekli KPSS puanına sahip olmasınız, klavye uygulama sınavı ve sözlü mülakat aşamasını başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Yazımızda başlıklar halinde Danıştay Katipliği ile ilgili sizlere kısa ve öz bilgiler aktaracağız.

Danıştay Katipliği Nedir?

Danıştay katipliği, Danıştay Mahkeme’sinde görev yapan zabıt katipleridir. Normal katiplerden tek farkı sadece Ankara ilinde bulunan Danıştay Mahkeme’sinde çalışıyor olmalarıdır. Danıştay katipleri temyiz mahkemesine konu olan belge ve evrak işleri ile ilgilenirler. Danıştay idari yargı mahkemelerinde temyiz mahkemesi konumunda bulunmaktadır. Türkiye’deki 4 yüksek mahkemeden biridir. Danıştay Mahkemesinde çalışan personeller herhangi başka bir kuruma tayin alamazlar. Bu sebeple görev yeri sadece Ankara’dır.

Danıştay Katibi Nerede Çalışır?

Danıştay Katipleri, Ankara ilinde bulunan Danıştay Mahkemesinin çeşitli birimlerinde görev almaktadır. İlgili birim amirliğince belirlenen birimlere yerleştirilen Danıştay Katipleri birimlerin vermiş olduğu sorumluluk ve görevleri yerine getirerek çalışmaktadır. Birimlerde yer alan iş çeşitliliği de yapılan iş yönünden bazı değişimleri içerisinde barındırmaktadır.

Danıştay Katibi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Danıştay katipleri Danıştay Mahkemesinde savcıların ve hakimlerin emirleri altında çalışan Adalet Bakanlığı personelleridir. Danıştay Mahkemesinde çalışan zabıt katipleri temyiz mahkemesini ilgilendiren belge ve evrak işleri ile ilgilenirler. Gerektiği zamanlarda Danıştay mahkemesindeki duruşmalarda görev alırlar. Devam eden mahkeme dosyalarını eksiksiz ve düzenli muhafaza etmeleri gerekir. Müzekkere yazarak takip ve tekit işlemlerini yerine getirmeleri beklenir.

Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur?
Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur?

Danıştay Katibi Nasıl Olunur?

Danıştay Katibi Nasıl Olunur? Danıştay katibi olmak için öncelikle 70 KPSS puanına ihtiyacınız bulunmaktadır. Daha sonrasında alım sayısına göre başvuracak olan adaylar sıralanmaktadır. Bu sıralamadan sonra klavye sınavı ile birlikte tekrar bir sıralamaya tabi tutulmaktadır. En az 90 kelimenin yazılması ve sıralamaya girilmesi ile birlikte sözlü mülakat aşaması yer almakta ve daha sonrasında ise tüm aşamaları başarı ile tamamlayan adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır. Tüm bu süreci başarılı bir şekilde tamamlayan aday Danıştay Katibi olmaktadır.

Danıştay Katipliğinde Atama Nasıl Olur?

Danıştay Mahkemesi alım ilanında zabıt katipliği ünvanına başvuru yapabilmek için öncelikli olarak yeterli KPSS puanını edinmeniz gerekmektedir. Danıştay katipliğine başvuru yapabilmek için ayrıca bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. KPSS, Klavye uygulama sınavı ve sözlü mülakatı başarı ile tamamlayan adayların ataması sağlanmaktadır.

Danıştay Katibi Olmak İçin Kaç Puan Gerekli?

Danıştay Mahkemesi alım ilanında zabıt katipliği ünvanına başvuru yapabilmek için 70 KPSS puanına ihtiyacınız bulunmaktadır. Fakat başvurunuzun kabul edilebilmesi için daha yüksek bir puana ihtiyacınız var yeterli sıralamaya girebilmek için. Sıralama KPSS puanına göre yüksekten düşüğe doğru sıralanır ve alım sayısının 20 katı kadar aday uygulamalı klavye sınavına çağrılır. Ortalama olarak 80 85 KPSS puanı aralığında kapatır.

Danıştay Katipliği Şartları Nelerdir?

Danıştay katipliğine başvuru yapabilmek için bazı şartları sağlamak gerekir. Bu şartlar aynen şu şekildedir:
1) Türk vatandaşı olmak.

2) Kamu haklarından mahrum olmamak.

3) Son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış olmak.

4) Başvuru ilanında belirtilen suçlardan mahkum olmamak.

5) Herhangi bir sebeple kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevinden veya mesleğinden ihraç edilmemiş olmak.

6) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmamak

7) Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almıyor olmak.

8) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucu olumlu olmak.

9) Bilgisayar veya klavye sertifikasına sahip olmak.

Danıştay Katipliği Başvuruları Ne Zaman?

Danıştay Mahkemesi zabıt katipliği başvuruları senede bir defa olur. Personel alımında sözleşmeli zabıt katibi olarak alım yaparlar. 3 yıl boyunca Danıştay Mahkemesinde sözleşmeli zabıt katibi olarak görev yaptıktan sonra memur kadrolarına atanacaklardır. Başvuruların ne zaman yapılacağı Danıştay’ın resmi sitesinde yayımlanan alım ilanında belirtilir. Alım ilanının yayımlanması için net bir tarih bilinmemektedir.

Danıştay Katipliği Başvuruları Nereden ve Ne Zaman Yapılır?

Danıştay Mahkemesi için açılan sözleşmeli zabıt katipliği başvurularına Kariyer Kapısı üzerinden ulaşabilirsiniz. Başvuru sistemi sadece alım ilanında belirtilen tarihler arasında açılır. Başvuru tamamen elektronik ortamdan yapılıp hiçbir şekilde fiziki bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Kariyer Kapısı üzerinden başvuru bölümüne girdikten sonra gerekli alanları doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurular KPSS puanına göre kabul edilecektir. Alım sayısının 20 katı kadar aday uygulamalı klavye sınavına çağrılacaktır.

Danıştay Katipliği İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Danıştay katipliği için başvuru sırasında sizden klavye veya bilgisayar sertifikası istenecektir. Bu belgeyi pdf halinde başvuru sistemine yüklemeniz yeterlidir. Lise veya üniversitede bilgisayar veya klavye dersini başarı ile tamamlayan kişilerden bilgisayar veya klavye sertifikası istenmeyecektir. Ayrıyeten sınavınız başarılı olduğu takdirde sizinle sözleşme imzalamadan önce sizden çeşitli belgeler istenecektir. İstenilen belgelere sınav sonucunuzu öğrendiğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Belgeleri son teslim tarihinden önce teslim etmeyen kişiler haklarından feragat etmiş sayılacaktır.

Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur?
Danıştay Katibi Nedir? Danıştay Katibi Nasıl Olunur?

Danıştay Katipliği Sıkça Sorulan Sorular

Danıştay Katipliği sürecinde adayların sıkça sormuş olduğu soruları sizler için derledik. Danıştay Katipliği sürecinde bu soruların genellikle KPSS, puanı, başvuru sırasında merak edilenler, klavye ve sözlü mülakata ilişkin olduğunu görmekteyiz. Başlıklar halinde sizlere Danıştay katipliği ile ilgili kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık.

Danıştay Katipliği İçin Yaş Kaç Olmalı?

Danıştay katipliği yaş sınırı ile ilgili olarak KPSS’ye girdiğiniz yılın Ocak ayı itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olanlar başvuru yapabilir. Danıştay katipliği için KPSS puanının geçerli olduğu 2 yıl boyunca yaşınız kaç olursa olsun tüm ilanlara başvuru yapabilir.

Danıştay Katipliği KPSS Puanı Kaç Olmalı?

Danıştay katipliğine başvuru alt sınırı tüm öğrenim düzeyleri için KPPS alt puan sınırı 70’tir ve hepsi aynı sıralamaya tabi tutulur. Her bir komisyon için alınacak Danıştay Katipliği kadro sayısının yirmi katı aday puan sıralamasına göre klavye sınavına katılmaya hak kazanır.

Danıştay Katipliği İçin Hangi Sertifikaya Gerekli?

Danıştay Katipliği için fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden MEZUN olanlar, açık veya örgün öğretim fark etmeksizin sertifikadan muaf tutulurlar. Danıştay Katipliği için bunların dışında, örgün olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgeleyenlerden (transkript) veya en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olanlardan ayrıca bir sertifika istenmez.

Danıştay Katipliği İçin Ne Kadar Yazmak Gerekli?

Danıştay katipliği için uygulamalı klavye sınavında 3 dakika içerisinde en az 90 doğru kelime yazma şartı aranmaktadır.  Fakat Danıştay Katipliği klavye sınavına giren adaylardan yalnızca alım sayısının 3 katı kadar aday başarılı olarak sözlü mülakata katılmaya hak kazanacaktır. Bu sebeple DANIŞTAY Katipliği için 3 dakikada 90 doğru kelime yazsanız bile yeterli sıralamaya giremediğiniz takdirde başarısız sayılacaksınız. Danıştay katipliği için yapılan bu sıralama adayların yazdığı doğru kelime sayısına göre yüksekten düşüğe doğru yapılır. Danıştay katipliği klavye sınavında adayların klavye uygulama sınavında yanlışsız olarak en az 90 (doksan) kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Danıştay katipliği klavye sınavında bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.

Klavye hızınızı test etmek için Klavye Hız Testi sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Danıştay Katipliği Klavye Uygulama Sınavı Nedir?

Danıştay katipliği sınavında, bakanlığın sınavdan 1 hafta önce yayınlayacağı metinler veriliyor. Danıştay katipliği uygulamalı klavye sınavda başarılı olanlardan, sınav birimince doğru olarak kabul edilen kelime sayısı esas alınmak ve 3 dakikada en az 90 net çıkarmak kaydıyla, en fazla net çıkaran adaydan başlanarak atanmak istenilen komisyon için ilan edilen kadronun 3 katı kadar aday mülakata girmeye hak kazanır. Danıştay katipliği için tercihe bağlı olarak sınava F veya Q klavye ile girilebilir. Danıştay katipliği klavye sınavları genel olarak imlalı yapılır ve metinler ekrandan yazdırılır.

Danıştay Katipliği İçin F Klavye Yazmak Zorunlu Mu?

Danıştay katipliği için F veya Q klavye ile yazmak uygundur, bunun haricindeki klavye türleri için başvuru yapılamaz. Danıştay katipliğine başvuru yapıldığında sizden hangi klavye türünü kullandığınızı belirtmeniz için klavye tercih beyanı belgesini doldurmanızı isteyeceklerdir. Danıştay katipliği klavye tercih beyanında belirttiğiniz F veya Q klavyeye göre uygulamalı klavye sınavında önünüze seçmiş olduğunuz klavye gelecektir. Danıştay katipliği klavye sınavına ek olarak belirtmek gerekirse  F ve Q klavye arasında sınav süreci için hiçbir fark yoktur, ayriyeten adliyede çalışırken de tercihinize göre F veya Q klavye kullanabilirsiniz.

Danıştay Katipliğinde Bölüm Şartı Var Mı?

Danıştay katipliği için en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Başvuru yapabilmek için ise bilgisayar veya klavye ile ilgili başarılı olduğunuz bir dersi ya da bilgisayar veya klavye ile ilgili bir sertifikayı kullanabilirsiniz. Ek olarak sözlü mülakatta sizi öncelikli aday konumuna getirecek bazı bölümler vardır. Bunlar yönetmelikte tam olarak şu şekilde geçmektedir: “hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, yüksekokulların adalet programı, adalet ön lisans ve ceza infaz ve güvenlik hizmeti programı”. Bu bölümlerden mezun olmanız sizi diğer adaylara karşı daha avantajlı bir konuma yükseltecektir.

Danıştay Katipliği Sözlü Mülakatına Nasıl Çalışılır? Çalışma Notları

Danıştay Katipliği Sözlü Mülakat Çalışma Notları özel olarak derlenmiştir. Danıştay katipliği sözlü mülakat sorularına geçmeden önce bu bilgilere vakıf olmanız sizlere avantaj sağlayacaktır. Danıştay katibinin görevleri konusunun yanı sıra diğer kalem arkadaşları ve amiri olan yazı işleri müdürünün görevlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bunun için ücretsiz bir şekilde ulaşabileceğiniz Danıştay katipliği sözlü mülakat testi hazırladık.

Danıştay katipliği sözlü mülakat testine ulaşmak için Katip Online Mülakat Soruları bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Danıştay Katipliği Maaşı Ne Kadar? 2024 Güncel

Danıştay zabıt katipliği maaşı her yıl gerçekleşmiş olan enflasyon oranına göre zamlanır ve değişiklik gösterir. Danıştay katibinin maaşı personelin hizmet süresine ve diğer değişken etkenlere göre artış gösterebilir. Danıştay katiplerinin maaşı 2023 yılının ikinci yarısında 22.000 TL civarında seyretmektedir. 2024 yılının ilk yarısı isin içe 30.000 TL olacağı öngörülmektedir. Tabii ki bu öngörü sapmalar gösterebilir.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com