Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı?

Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı? Sorusu Adalet Bakanlığı personellerinin son dönemlerde oldukça üzerinde durduğu konular arasında yer almaktadır.

Gecesini gündüzüne koyup büyük iş yükü altında çalışan Adalet Bakanlığı personelleri kendilerine ait özgü bir Adalet Hizmetleri Sınıfı oluşturulmasını bekliyor. Adalet hizmetlerini profesyonel olarak sürdüren personellerin eğitim, sağlık, savunma, sosyal güvenlik vb. farklı ihtiyaçların karşılayacak ve özlük haklarını iyileştirecek bu düzenlemenin heyecanla beklenildiğini biliyoruz. Her seçim ve kabine değişimi sonrası gündeme gelen ama senelerce vaatler ile yerine getirilmeyen Adalet Hizmetleri Sınıfı yine gündeme taşındı. Kendi sınıfı üzerinde daha iyi özlük ve maaş haklarını elde edeceğini düşünene Adalet Bakanlığı personelleri bu sınıfa erişebilecek mi? Sizler için bu yazımızda Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı?

Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı? Adli birimlerde hizmetli olarak çalışan personelin sadece yer alacağı Adalet Hizmetleri Sınıfı kadroda yer alan personellerin merakla beklediği bir projedir. Konu üzerine Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ek bir düzenleme yapılması gerekmektedir.

Adalet Hizmetleri Sınıfının kurulmasına yönelik henüz herhangi bir kamusal Bakanlık talimatı bulunmamaktadır. Ancak talep edildiği gibi Adalet Hizmetleri Sınıfı açılırsa Zabıt Katibi, İcra Katibi, Mübaşir vb. Adalet Bakanlığında görev alan personeller bu gruba dahil edilerek maaş ve özlük haklarında iyileştirme yaşanacaktır. Bunun yanı sıra eğitim, sağlık, savunma, sosyal güvenlik vb. durumlarda farklı bir çok ihtiyaçta iyileştirmenin yapılması beklenmektedir.

Adalet Hizmetlerinde İşleyiş

Adalet hizmetlerinde idarede Cumhuriyet Başsavcısı idari bakımdan güçlü bir konuma sahip olarak hizmetini sürdürme. Güvenlik işlerinin idaresi, Sağlık Yönetim ya da İnsan Kaynakları pozisyonunda hizmetini sunar. Adalet Hizmetlerinin denetlenmesi ise Adalet Bakanlığı tarafından Müfettiş, Savcı ya da Hakimlik mesleğinde bulunan İç Denetçiler tarafından sunulur. Adalet hizmet alanları sırasıyla şunlardır:

  • Hukuk ceza ve vergi mahkemeleri
  • Adli ve idare mahkemeleri
  • Yüksek mahkemeler
  • Taşra ve Merkez Adalet Bakanlığı teşkilatı
  • Cezaevleri ve tutuk evleri kurumları
  • Noterlikler
  • Cumhuriyet başsavcılıkları

Adalet Hizmetleri sosyal bir ihtiyaçtır. İşleyişte kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması esastır. Toplumsal düzeyde yatay ve dikey eşitliğin sağlanmasında garanti sunar. Adalet hizmetine yönelik sunulacak harcamalar yalnızca devlet tüzel kişiliği tarafından yapılabilir. Mübaşir ve Zabıt Katibi branşı başta olmak üzere Adalet hizmetlerinin işleyişi içerisinde tüm adliye çalışanları görev alır. Bu haliyle Adalet Hizmetleri sınıfının kurulması ve personelin özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı?

Adalet Hizmetleri Sınıfındakiler

Adalet hizmetlerini profesyonel olarak sürdüren kadroda yer alabileceği özel bir hizmet sınıfını içerir. Şu anki şartlarda Adliyede çalışan tüm görevliler genel idari hizmetleri sınıfına tabidir. Ancak sürece bakıldığında Adalet  Bakanlığında çalışanlar büro hizmetlerinde görev alanlar gibi belirli bir iş kalıbı içerisinde tutulmuyor. Özellikle mübaşir ya da zabıt katipliği görevinde bulunanlar büro işleri dışında farklı hizmette bulunabilir. Bu yönüyle adliyede çalışan memurlara yönelik ek bir sınıf oluşturularak Adalet Hizmetleri Sınıfı altında birleştirilmesi talep ediliyor.

Adalet Hizmetleri Nedir?

Toplumsal düzenin sağlanabilmesi için gerekli olan kamusal bir hizmet alanıdır. Adalet hizmetleri kapsamında Eğitim, Sağlık, Savunma, Sosyal Güvenlik vb. farklı ihtiyaçların giderilmesi esas alınır. Adalet  Hizmetleri sosyal bir ihtiyaç olarak toplumsal yaşamın devamı için kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasını destekler. Adalet hizmeti öncelikli olarak devlet tarafından sunulan bir kamu hizmetidir. Toplumdaki bireylerin talebi olmaksızın ceza yargılaması ya da hukuk yargılaması gibi kendiliğinden ya da başvuru ile sürdürülen bir hizmet alanıdır. Özellikle son dönemlerde yapılan alımlar ile birlikte sayısı artan personelin bu talebi karşılanmalıdır.

2024 Zabıt Katipliği Alımı ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı?

Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı? Konusu ile ilgili olarak kısa ve öz bir şekilde bilgi vermeye çalıştık. Adalet hizmetleri kapsamında Eğitim, Sağlık, Savunma, Sosyal Güvenlik vb. farklı ihtiyaçların giderilmesi anlamında Adalet Hizmetleri sınıfı konusunun oldukça önemli olduğunu bilmekteyiz. Yoğun bir mesai içerisinde olan Adalet Bakanlığı personelinin bu sınıfı hak ettiği ve talep edilen özlük haklarının verilmesi kanaatindeyiz. Adalet hizmetlerini profesyonel olarak sürdüren personellerin bu taleplerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz.  Bunun yanı sıra sizlerde Adalet Hizmetleri sınıfı ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizce Adalet Hizmetleri Sınıfı Kurulacak Mı?

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com