Uyuşturucudan 8 Yıl 4 Ay Ceza

Uyuşturucudan 8 Yıl 4 Ay Ceza Alan Ne Kadar Yatar? Sorusu hüküm giymiş ya da infazına başlanılacak olan kişilerce araştırılmaktadır.

Uyuşturucu ticareti yapma veya sağlama suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesinde yer almaktadır. Bu suç ile ilgili olarak Uyuşturucu üretmek, satmak ve kullanmak ile alakalı her detay için ayrı ceza hükümleri yer almakta olup farklı artırım ve indirim sebepleri de bulunmaktadır. Son dönemlerde sıklıkla Uyuşturucudan 8 Yıl 4 Ay Cezanın yatarı nedir? Soruları ile karşılaşmaktayız. Bunun en net cevabını bulunduğunuz yerdeki İlamat ve İnfaz Bürosuna sorarak öğrenebilirsiniz. Yazımızda sizlere bazı detaylardan bahsedeceğiz.

Uyuşturucudan 8 Yıl 4 Ay Ceza Alan Ne Kadar Yatar?

Uyuşturucudan 8 yıl 4 ay ceza alan ne kadar yatar? Türkiye Cumhuriyeti kanunları doğrultusunda uyuşturucu ticareti yapmak ve uyuşturucu kullanmak yüksek bağımlılık içermesi, sağlığa ve çevreye verdiği zararlardan dolayı suçtur. Peki uyuşturucu ticareti ve kullanımı hangi yasa ile kanunlaşmıştır? Bu suç 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesi ile kanunlaştırılmıştır.

Uyuşturucu ile mücadelede Türkiye Cumhuriyeti oldukça hassastır. Uyuşturucu üretmek, satmak ve kullanmak ile alakalı her detay için ayrı ceza hükümleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda ceza infaz kurumlarında yatış süreçleri de farklılık göstermektedir.

Bunun yanı sıra başka şehirdeki mahkemeye nasıl dilekçe gönderilir? Sorusunun cevabını arıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Uyuşturucu ile Mücadelede Kolluk

Uyuşturucu ile alakalı suçlarda Emniyet Müdürlüğü’nün hangi birimi devreye girer? Bu konuda özel olarak kurulan bir birim bulunur. Bu birimin adı Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’dır.

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Görevleri Nelerdir?

  • Her türlü uyuşturucu maddesinin kullanımını engellemek.
  • Uyuşturucu maddelerinin satışını engellemek.
  • Uyuşturucu maddelerinin üretimini engellemek.
  • Uyuşturucu üreten, kullanan ve satan kişileri tespit ederek tutuklamak ve mahkemeye sevk etmek.

Narkotik Suçlarla Mücadele Birimi öncülüğünde yürütülen faaliyetler doğrultusunda tutuklanan ve uyuşturucudan 8 yıl 4 ay ceza alan ne kadar yatar? 8 yıl 4 aylık bir hapis cezası 3040 güne denk gelmektedir. Fakat 28 Haziran 2014 tarihinden sonra 8 yıl 4 ay ceza alan bir kişi eğer 18 yaşından büyükse cezasının ¾’ünü yatar. Yani 760 günlük bir indirim uygulanarak 2280 gün yatar. Ayrıca buna denetimli serbestlik süresi de eklenir. Denetimli serbestliğin maksimum süresi ise 1 yıldır. Yani 365 gün. Böylece kişinin ceza infaz kurumunda kaldığı süre 1915 güne inmektedir. Fakat hükümlünün denetimli serbestlikten yararlanmasının şartları bulunur.

Uyuşturucudan 8 Yıl 4 Ay Ceza
Uyuşturucudan 8 Yıl 4 Ay Ceza

Uyuşturucudan Ceza Alan Kişi Denetimli Serbestlikten Faydalanabilir Mi?

Uyuşturucudan ceza alan kişi denetimli serbestlikten faydalanabilir mi? Sorusu hüküm giymiş ya da infazına başlanılacak olan kişilerin sıkça sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Bu durumu net ve sağlıklı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, kesinlikle İlamat ve İnfaz Bürosu ya da Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

  • Ceza alan kişinin ceza süresince iyi halli olması gerekmektedir.
  • Ceza süreci boyunca herhangi bir suça karışmaması gerekir.
  • Sabit bir ikamet adresinin olması gerekir.

Denetimli serbestlik süreci boyunca da kişinin her gün en yakın karakola giderek imza vermesi gerekmektedir. Ayrıca bu süre boyunca hiçbir suça karışmaması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birini ihlali durumunda var olan cezasına işlediği suç da eklenerek tekrar tutuklanmaktadır. Böylece uyuşturucudan 8 yıl 4 ay ceza alan ne kadar yatar? Sizin için cevapladık.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com