Uyap-Nedir

UYAP nedir? Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen ve oldukça verimli olan bu uygulama birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Adalet Bakanlığı, adli ve idari yargı birimlerinin daha verimli ve etkin bir şekilde teknolojik anlamda hizmet verebilmesi adına bilişim sistemi olarak UYAP’ı kurmuştur. UYAP ile birlikte kamu kuruluşları ile dış birim olanağı sağlayan e-Dönüşüm süreci de hızlı bir şekilde gelişmiştir. Bütün anlamıyla ülkemiz içinde Bakanlık ile yargı birimlerinin tamamının işletilmesinde olup bu tür birimlerin bütün yargısal, idari faaliyetlerin bu sistemle elektronik olarak işlevi yapılmaktadır. Elektronik imza yapısına da uygun olarak geliştirilen bu sistem bazı destek birimleri arasında işlevini tam olarak sağlamıştır.

UYAP Nedir? UYAP Faydaları Nelerdir?

UYAP açılımı Ulusal Yargı Projesidir. Yargısal zamanın daha hızlı ve düşük maliyetle kesintisiz bir şekilde yapılması düşüncesiyle e-Dönüşüm içinde Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir uygulamadır. Aynı zamanda iç kontrol olarak devamlı olarak karar destek sistemi olarak kullanıldığını da söyleyebilirsin. İçinde yer alan geniş bilgileri sayesinde kanunlara, belirlenen yönetmeliklere çok hızlı ve etkin bir şekilde ulaşılmakta ve verilecek olan kararlarda sağlam bir bütünlük oluşturulma aşamasında önemli bir katkısı vardır.

Uyap, bilişim sistemi ile ilgili ilk çalışmalar 2000 yılında başlandığı söylenmektedir. İlk olarak Uyap 1 ve Uyap 2 şeklinde iki aşamada tamamlanması öne sürülmüştür. UYAP1 içinde Adalet Bakanlığı birimlerinin bilişim ağlarının kurulması hedeflemiştir. UYAP2 kapsamında da adli tıp kurumları adli ve idari yargı birimlerini içine alacak şekilde yürütülmesi hedeflenmiştir.

Adalet Bakanlığı Personeli, Hakim ve Cumhuriyet savcılarımız ile bugün 70.000’in üzerinde e-İmza aktif olarak görülmektedir. Bilgi ve belge alışverişinde elektronik ortam yaratmak için diğer kurum ve kuruluşların bilgi sistemleriyle gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda idari ve yargısal süreçte yapılan işlemlerle önemini yitirmiş uygulamaları ortadan kaldırarak, kolaylık sağlayarak iş yoğunluğu azaltır ve personel ihtiyacından kaynaklanan sorunları en aza indirmek için bazı masraflarda tasarruf sağlamak amacındadır. Kullanıcılar istedikleri zaman istedikleri bilgilere ulaşabilir ya da sisteme kayıt yaptırarak sorgulama yapmadan SMS ile bilgilerin kendilerine gelmesini sağlayabilmektedir.

Klavye Çeşitleri hakkında merak ettiklerinize bağlantıya tıklayarak makalemizden ulaşabilirsiniz.

UYAP’ın Yargı Sistemine Katkıları Nelerdir?

UYAP’ın yargı sisteminde oldukça büyük bir katkısı vardır. Belirli dönem aralıklarla güncellenen bu sistemin daha hızlı ve verimli bir şekilde evrak akışı sağladığını söylemek mümkündür. UYAP’ın yargı sistemlerine adalet, doğruluk, hız, tasarrufu sağlayan bazı katkıları vardır. Bunları listelemek gerekirse;

  • İşletiminde olduğu yargı birimleri ile Bakanlık birimlerinin her türlü idari işlemlerinin bilgisayar ile UYAP sisteminde yürütmektedir.
  • Yargı birimlerinde karar süreci içinde etkisi olan adli tıp raporlarının sistem üzerinden istenmesi ve bu raporların sistem üzerinden hazırlanarak yargı birimlerine kolayca gönderilmesi olanağı da sağlamıştır.
  • Yargı birimleri tarafından yapılan maddi işlemlerin kasa hesapları sistem tarafından kolayca otomatik bir şekilde kontrol edilebilir, kasa hesabının tutmaması halinde ortaya çıkan usulsüzlüklerin önüne geçilmesinde önemli işlev görür.
  • Kamu kesiminde başka bilgisayar ağlarının tamamıyla bilgi ve belge akışının en kısa sürede gerçekleşmesini sağlamaktadır.
  • Görevsizlik, yetki yetersiz olmaksızın gibi bazı nedenlerle başka yere gönderilmesi gereken dosyaların elektronik ortam sayesinde hemen gönderimi sağlanmaktadır.
  • Sistemde gerçekleştirilen iş akışları ve belgeler ile ülke geneli içinde kapsanan tutarlılık sağlanmış ve bu süreç içinde de işlemleri kısaltma kolaylığı sağlamıştır.

Elektronik ortam aracılığı ile UYAP’IN yargı sistemine katkıları, birçok yönde katkısı bulunmaktadır. Özellikle adli ve idari işlemler başta olmak üzere birçok alanda birçok katkısı bulunmaktadır.

"<yoastmark

Vatandaş Portalını Nasıl Kullanabilirim?

Kullanıcıların yargı sistemine daha hızlı ulaşmaları için yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları amacıyla Vatandaş Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Bu sayede vatandaşlar açılan dosyalarındaki gelişmelerden en kısa süre haberdar olmaktadır. Vatandaşlar tüm dosyalarını bulabilir, duruşmalarını takip edebilir e-Evrak sorgulaması yapabilir, hukuk davası açabilme gibi birçok alana ulaşım sağlayabilir.

UYAP Ödeme Hizmetleri Nelerdir?

UYAP ödeme hizmetleri, harç ve e-Vekalet gibi ödemeler Vakıfbank tarafından kredi kartı ile hızlı ve güvenli bir şekilde işlem yapılabilmektedir. E-İmza ve mobil imza aracılığı ile UYAP Portalına giriş yapılarak bankanın internet bankacılığı ile de ödeme sağlanmaktadır.

Kurum Portal Nedir?

Türkiye geneli içinde tüm adli ve idari mahkemeler ile birlikte icra dairelerinde kamu kurumlarının tarafında oldukları dava dosyalarını internet sistemi aracılığı ile takip edilebilmesi için Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir hizmet sistemdir. Adliyelere giderek zaman harcamamak için kolay güvenilir ve daha etkin bir yolla yargıya ulaşım sağlamakta ve yasal sürecin kolay ve doğru şekilde tespit edilmesi yönünde kolaylık sağlamaktadır. Kurumlar evrak gönderme ve evrak talep etme, duruşma takipleri, kuruma ait dosyalar gibi birçok idari işlemlere bu aracılık ile ulaşım sağlamaktadır.

Klavyede kullanabileceğiniz Pratik Klavye Kısayolları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

UYAP SMS Bilgi Sistemi Nedir?

Dava bilgileri de beraberinde olmak üzere adalet, avukat vatandaş gibi portallar üzerinden yapılan işlemler aracılığı ile atama yer değiştirme gibi ilgili bilgilerin uyarı, bilgi ve duyuruların kısa mesaj aracılığı ile vatandaşlara sunabilmektedir. Kamu hizmeti ile hayata geçirilmiş olan bu faaliyetin sürekliliğini sağlamak lüzumsuz kullanımları düşürmek için Anlık Sorgulama Servisi içinde birisinden yararlanmak için kullanıcılar tarafından gönderilen SMS ‘in toplam ücreti 1, 5 TL üzerinden ücretlendirmesi yapılmaktadır.

UYAP SMS bilgi sistemi, Adalet Bakanlığı, mahkeme kararlarını ve diğer işlemlerini SMS yoluyla ilgili kişilerin telefonlarına kolayca gönderilmesi için bugün kullanılan bütün operatörlerle anlaşma yapmıştır. Bu yolla avukatlar ve vatandaşlar dava açılımı, icra takibi başlatılması, duruşma tarihi gibi adli bilgileri ilgili adliyelere gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesaj ile bu bilgilere kolayca ve güvenilir bir şekilde ulaşabileceklerdir. Avukatlar anlık sorgulama sayesinde istedikleri bilgilere ulaşabilme imkanı sağlayacaklardır.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!