Savcı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Nedir?

Savcı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Nedir? Son zamanlarda sıkça merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Savcılık mesleği günümüzde kariyer meslekler arasında yer almaktadır. Bundan dolayıdır ki, birçok kişi hayalinde ve hedefinde bu mesleği icra etmek için çaba göstermekte ve çalışmalar yapmaktadır. Hal böyle olunca savcılık mesleğinin detayları da merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Sizlerde savcılık mesleğine ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Savcı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Nedir? Sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Savcı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Nedir?

Savcı araştırma ve soruşturma yapan kişi olup aynı zamanda suç haberlerini alması veya suçun oluştuğu yeri görmesi durumunda devlet adına hareket edip soruşturmayı yürüten kişidir. Savcılar yaptıkları araştırmaları ve soruşturmaları iddianame olarak hazırlamak zorundadırlar. Bu iddianameleri ise devlete bildirerek hakime teslim ederler. Aynı zamanda ihbar ve şikayetleri de incelemekle görevlidirler.

Savcı Görev ve Sorumlulukları

Savcının yürütmek durumunda olduğu birçok görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan ilki ise savcıya gelen ihbar ve şikayet durumlarını araştırmak ve soruşturmakla görevlidir. Aynı zamanda farklı kanallar aracılığı ile kanuna aykırı bir durumun tespit edilmesi halinde bu konuyu inceleyerek araştırmasını yapar. Araştırma ve soruşturma aşamasında hukuk çerçevesinde yararlanır. Savcının diğer görev ve sorumlulukları ise şu şekildedir:

  • Kanıtların toplanmasını sağlamak
  • İddianame hazırlamak
  • Mağdurların veya kamunun hakkını savunmak

Bu görev ve sorumluluklardan bazılarıdır. Dava konusunda taraflar ile ilgili kanıtları toplaması gerekmektedir. Bu yüzden kanıtların toplanmasını savcı sağlamaktadır. Kasten adam öldürmek ya da taksirle adam öldürmek gibi olayların sonucunda ölen kişilerin adli muayenesini takip etmek ve soruşturmakla görevlidir. Bununla birlikte mağdurların hakkını savunarak detaylı bir araştırma yapma zorunluluğu da bulunmaktadır.

Savcı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Nedir?
Savcı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Nedir?

Savcı Maaşı Nedir?

Savcılar bulundukları kurum ve kademelerine göre maaş almaktadır. Savcıların en düşük maaşı aylık 16.810 TL’dir. En yüksek maaş ise aylık 52.200 TL’dir. Savcıların 2022 yılında ortalama maaşı ise 30.400 TL olarak belirlenmiştir. Maaş bilgisini en çok etkileyen ise görevlerini kaç yıl yaptıklarıdır. 7. dereceden 3 yıl deneyimi olan savcılar 13.000 TL almaktadır. 5. dereceden 7 yıl deneyime olan savcılar ise yaklaşık 14.000 TL almaktadır. 3. dereceden 11 yılını tamamlamış olan savcılar ise Yaklaşık 15 bin 200 TL almaktadır. 1. dereceden 18 yıl deneyimi olan savcılar 18.000 TL alır. Son olarak ise 1. dereceden 24 yıl deneyim sahibi olan savcılar 35.000 Türk lirasına kadar çıkabilmektedir.

Bunun yanı sıra T.C. Kimlikten isim bulma konusu ile ilgili olarak bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Savcılıkta Alınması Gereken Eğitimler

Savcılıkta alınması gereken bazı eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler hangi dalda savcılık yapıldığı ile alakalıdır. Mevcut yasal rejimde birçok savcı çeşidi bulunur. Bunlardan ilki ise Cumhuriyet savcılarıdır. Birinin Cumhuriyet Savcısı olabilmesi için Hukuk Fakültesinden mezun olması ve başarıyla tamamlanması gerekir. Sonrasında ise Adalet Bakanlığı ve ÖSYM’nin ortak olarak hazırladığı savcılık ve hakimlik sınavından başarı ile geçmesi gerekir. Atandıktan sonra stajyer savcı belirli bir süre sonra asli göreve atanır. İl veya ilçe Cumhuriyet savcıları ise mesleki yeteneklerine göre Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay gibi kurumlarda çalışabilirler.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com