Q Klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Q Klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir? Sorusu son dönemlerde on parmak kullanarak Q klavyede hızlanmak isteyen birçok kişi tarafından araştırılmaktadır.

Uluslar arası anlamda kullanılan Q klavye ya da başka bir deyişle QWERTY dünyada en çok kullanılan klavye türüdür. Özellikle İngilizce konuşan ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bilgisayar ve daktilo klavyesi olarak geçen Q Klavye patenti Christopher Latham Sholes tarafından alınmıştır. Daha sonrasında ise çeşitli devirler ve geliştirmeler ile birlikte patent değişikliği olmuştur. Q Klavye Nedir? Sorusu genellikle Q klavye temel mantığını anlamak ve kendisini yazım hızında geliştirmek isteyenlerce araştırılan bir konudur. Peki, Q Klavye Nedir? Q Klavye Nasıl Öğrenilir? Gelin, bu soruların detaylarına birlikte bakalım.

Q Klavye Nedir?

Q Klavye Nedir? Q klavye 1874 yılında Christopher Latham Sholes tarafından patenti alınmış olan ve QWERTY olarak bilinip dünyada en çok kullanılan bilgisayar ve daktilo klavyesidir. Q Klavyenin Avrupa’da QWERTY, QWERTZ ve AZERTY gibi klavye düzenlemeleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Türkçe: FGĞIOD, Letonca: ŪGJRMV, Litvanca: ĄŽERTY gibi Milli düzenlemelerde yer almaktadır.

Q Klavye Nasıl Öğrenilir?

Q klavye nasıl öğrenilir? Q klavye öğrenmek için yapılması gereken ilk aşama sağlıklı bir oturma pozisyonunu sağlamaktır. Sırt kısmı düz yaslanacak şekilde oturmalı ve ayak tabanları yere tam olarak basılması gerekir. Dirsekler dik açı ile bükülmeli ve gözler ile ekran arasında yaklaşık olarak 50 ile 80 cm mesafe aralığında olmalıdır. Bunlar sağlandıktan sonra parmakların on parmak düzenine alınması ve basit kelimeler üzerinde çeşitli antrenmanların yapılması gerekmektedir.

Q Klavye Dersleri ile birlikte on parmak Q klavye yazma becerisi elde etmeniz mümkündür. Site üzerinde sunulan Q Klavye Derslerini eksiksiz olarak bitirerek sizlerde hızlı bir şekilde on parmak Q Klavye yazabilirsiniz. 

Q Klavye Tuşlara Göre Parmak Dağılımı

Q Klavyede on parmak yazabilmek için öncelikle sol ve sağ el parmakların tuş dağılımı göz önünde bulundurulmalıdır. İlk olarak sağ elin serçe parmağı “Ş” tuşuna, yüzük parmağı “L” tuşuna, orta parmak “K” tuşuna ve son olarak işaret parmağı ise “J” tuşu üzerine konumlandırılmalıdır. Sol el için ise serçe parmağı “A” tuşuna, yüzük parmağı “S” tuşuna, orta parmak “F” tuşuna ve son olarak işaret parmağı da “F” tuşu üzerine konumlandırılmalıdır.

Q Klavye Sol El Parmakların Tuş Dağılımı

 • Serçe Parmağı: 1 – Q – A – Z
 • Yüzük Parmağı: 2 – W – S – X
 • Orta Parmak: 3 – E – D – C
 • İşaret Parmağı: 4 – R – F – V  / 5 – T – G – B

Q Klavye Sağ El Parmakların Tuş Dağılımı

 • İşaret Parmağı: 6 – Y – H – N  / 7 – U – J – M
 • Orta Parmak: 8 – I – K – Ö
 • Yüzük Parmağı: 9 – O – L – Ç
 • Serçe Parmağı: * – Ğ – Ü – İ / Shift

Q Klavye Nedir? Sorusunun yanında birçok kişinin asıl amacının on parmak Q klavye yazmak olduğunu görmekteyiz. Yazımız içerisinde sizlere başlıklar halinde Q Klavye Nedir? Sorusunun yanı sıra hızlanabileceğiniz bazı önerilerde bulunacağız.

On Parmak Q Klavye Çalışma Programı

On parmak Q Klavye Çalışma Programı ile birlikte Q klavyede hızlı yazım becerisi elde edilmeye çalışılmaktadır. Q klavye üzerinde hızlanabilmek için öncelikle klavye üzerinde yer alan harf tuşlarına ilişkin on parmak düzeninin iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. On parmak yazım sağlanabilmesi başta biraz zor olsa da, düzenli çalışma programı ile birlikte gün geçtikçe hızlanabilmek mümkündür. Bunun için sitede yer alan Q Klavye derslerini kullanabilirsiniz.  Ayrıca on parmak Q klavye çalışma programını uygularken aşağıda listeleyeceğimiz unsurlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. 

 • Yazılan alana bakmamak
 • Klavyeye bakmamak
 • Duruş pozisyonunu ayarlamak
 • Ritmik yazmaya çalışmak
 • Sürekli pratik yapmak

Yukarıda belirtmiş olduğumuz unsurlar sizlerin Q klavyede klavyeye bakmaksızın hızlı bir şekilde on parmak kullanmanız açısından önemlidir. Bunları uygularken sitede yer alan tavsiyelere uymanız sizlerin daha iyi bir gelişim göstermenizi sağlayacaktır. 

Q Klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Q Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri

Q klavyede hızlı yazma teknikleri üzerinde duruş pozisyonu, el yerleşimi ve parmak hızı gibi etkenler doğrudan etkilidir. Q Klavye üzerinde belirtilen bu etkenler hakkında doğru bilgilere ulaşılması halinde istenilen hızlı yazma kabiliyeti sağlanmaktadır. Ayrıca hızlı yazma teknikleri konusunda göz önünde bulundurmanız gereken bazı etkenler vardır. Hızlı yazma teknikleri şunlardır;

 • Rahat bir çalışma ve yazım alanı oluşturun
 • Başlangıç aşamasında basit kelimeler tercih edin
 • Duruş pozisyonunuzu ayarlayın ve sabit tutun
 • Parmaklarınızı tuş yerleşimine göre ayarlayın
 • Klavyeye bakmadan sakince yazmaya başlayın
 • Devamlı olarak pratiklere devam edin
 • Çeşitli metinler deneyerek kendinizi geliştirin
 • Online klavye düellosu ile kendinizi test edin

Q Klavye Nasıl Daha Hızlı Kullanılır?

Q klavye nasıl daha hızlı kullanılır? Parmakların klavye üstünde daha hızlı bir şekilde yazmak adına en uygun ve doğru pozisyon da konumlanması gerekir. Bu duruma alışmak için biraz zaman alacaktır. Sağ elin serçe parmağı Ş, yüzük parmak L, orta parmak K ve işaret parmak ise J tuşuna konumlanmalıdır. Sol el ise serçe parmak A, yüzük parmak S, orta parmak ve işaret parmak F tuşuna konumlanmalıdır. Başparmaklar tam olarak Space- Boşluk tuşu üzerinde olmalıdır.

Q Klavyede Nasıl Daha Hızlı Yazılır?

Her zaman parmakların klavye üstünde daha hızlı bir şekilde yazmak adına en uygun ve doğru pozisyon konumlanması gerekir. Bu duruma alışmak için biraz zaman alacaktır. Q Klavye Nedir? Sorusunun cevabını tam olarak öğrenenler bu aşamada hız artırma yollarına başvurmaktadır. Q Klavye Nedir? Q Klavyede nasıl daha hızlı yazılır? İşte en doğru cevaplar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sağ elin serçe parmağı Ş, yüzük parmak L, orta parmak K ve işaret parmak ise J tuşuna konumlanmalıdır.
 • Sol el ise serçe parmak A, yüzük parmak S, orta parmak ve işaret parmak F tuşuna konumlanmalıdır.
 • Baş parmaklar tam olarak Space- Boşluk tuşu üzerinde olmalıdır.
 • Tuşlara yalnızca ayrılan parmaklar ile dokunulmalıdır.
 • Her zaman parmaklar başlangıç pozisyonuna geri dönmelidir.
 • Yazı yazarken klavyede yer alan tuşların yerini akılda düşünülmelidir.
 • Yazı azarken bir ritim oluşturulmalı ve devam ettirilmelidir.
 • Tuş vuruşları eşit olan aralıklar ile gelmelidir.
 • Shift tuşuna her zaman diğer tuşun karşısında yer alan pembemsi parmak ile basılmalıdır.
 • Boşluk tuşuna basmak adına boş elin baş parmağı daha uygun olması halinde o kullanılmalıdır.

F Klavye ve Q Klavye Farkları Nedir?

F klavye ve Q klavye farkları nelerdir? Standart Tük Klavyesi olarak bilinen F klavye çalışma prensibi bakımından Q klavye ile aynı olmaktadır. Sadece iki klavye çeşidinde harf dizilimi farklı olmaktadır. Q klavye her dilde yazı yazılmasını sağlarken F klavye Türkçe dilinde yazı yazarken daha pratik ve hızlı olmaktadır. En temel bariz farkının Q Klavyenin İngilizce diline göre, F klavyenin ise Türkçe diline göre ayarlanması olduğunu dile getirebiliriz. Q Klavye Nedir? başlığımız altında sizlere bu durumu kısa bir şekilde ifade etmeye çalıştık. Bariz farklılık olarak F klavyenin Q klavyeden hızlı olması, tuş dizilimindeki kolaylık ve çeşitli avantajlı unsurların yer aldığını söyleyebiliriz.

Q Klavyeden F Klavyeye Nasıl Geçilir?

Q Klavyeden F klavye geçiş konusunda ilk olarak tuş kombinasyonuna alışılması gerekmektedir. F klavyenin diziliş sistemi Türkçede yer alan 30 bin kök kelimenin incelemesi yapıldıktan sonra oluşturulmuştur. Bu F klavyenin Türkçe kelimeler üzerinde daha hızlı bir şekilde yazılmasının sağlanmasına olanak vermiştir. F klavyeye sıfırdan başlayanların muhakkak F Klavye Dersleri sayfamıza göz atarak 100 adet özel ders üzerinde çalışma gerçekleştirmesini tavsiye ederiz.

Q Klavyeden F Klavyeye geçecek olanların ilk olarak tuş kombinasyonuna alışması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde tablet ve mobil cihazlar üzerinden Q Klavye kullanımının da bırakılarak F Klavye kullanımına geçilmesi fayda sağlayacaktır. Tuş kombinasyonlarına alıştıktan sonra hızlandırma çalışmaları ile destek verilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan hızlandırma çalışmaları ile birlikte çok kısa sürede Q Klavyeden daha hızlı bir yazım elde ettiğinizi göreceksiniz.

Bilgisayardan F Klavyeye Nasıl Geçilir?

F klavyeye nasıl geçilir? Gerekli işlemlerin yapılması sonrasında Q klavyeden F klavyeye geçiş son derece kolay olmaktadır. İşte F klavyeye geçiş için gereken işlemler;

 • İlk olarak başlat menüsüne tıklanmalı ve ayarlar seçeneği seçilmeli,
 • Ardından açılan ekrandan zaman ile dil seçeneği seçilerek giriş yapılmalı ve alakalı bölümden bölge ile dil seçeneği seçilmeli,
 • Klavye ayarlarına giriş yapmak adına Türkçe seçeneği seçilmeli,
 • Dil seçeneğinde Türkçe F veya Türkçe Q klavyelerinden biri eklenerek geçiş yapılmalıdır.

Q Klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Q Klavye Nedir?  Nasıl öğrenilir sorusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Q klavye nedir? Sorusunun yanı sıra birçok kişinin Q klavyede yazım hızının nasıl artacağına ilişkin olarak da çalışma sürdürdüğünü görmekteyiz. Bu noktada belirli tekniklere uyarak yazım hızını aşama aşama artırmaya çalışmanız sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Özellikle klavye hız testi ve düello gibi keyifli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz etkenler klavyede hızlanmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sizlerde Q Klavye Nedir? Nasıl Öğrenilir? Makalemiz ile ilgili düşüncelerinizi ya da merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com