Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler hem mülakata giren kişinin kendisi hem de işe alım yapacak komisyon için önemlidir.

Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler, iş başvurusu yaparken özen göstermeniz gereken önemli faktörleri kapsayan bir konudur. Mülakat, adayların deneyim, yetenek ve uygunluklarını değerlendirmek ve işe alım kararları vermek için yetkililer tarafından adaylarla yapılan görüşmedir. Mülakatlar, genellikle bir veya daha fazla yönetici tarafından adaylarla yüz yüze yapılmaktadır ve standart sorular veya daha serbest formatlar kullanılabilmektedir. Mülakatta, yetkililer adayların kişisel ve mesleki hedeflerini, çalışma tarzlarını ve iş etiğini anlamaya çalışırlar. Mülakatlar, adaylar için önemli bir fırsattır ve bu nedenle dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu yazıda sizlere mülakatta dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sunacağız

Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler | 10 Altın Kural

Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler, 2024 yılı itibariyle çeşitli iş başvurularında bulunan adaylar tarafından sıkça araştırılmaktadır. Mülakatın başarılı sonuçlanması için birçok konuya özen gösterilmesi gerekmektedir. Mülakata girecek kişinin bilgi düzeyinden aile ilişkilerine kadar birçok konu ile alakalı sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru yanıt vermekten çok daha önemli olan yanıtın düzgün bir şekilde verilmesidir. Bu yüzden, mülakat esnasında görevliler mülakata giren kişinin davranış şekline ve kendini ifade etme biçimine dikkat ederler. 2024 yılında mülakatta dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 1. Geç kalmamaya özen gösterilmelidir.
 2. Doğru selam verme ilk izlenim için önemlidir.
 3. Kendinizi kısa ve öz tanıtmalısınız.
 4. Özenli ve bakımlı olunmalıdır.
 5. Oturuş tarzınıza dikkat edilmelidir.
 6. Jest ve mimikler kontrol edilmelidir.
 7. Kıyafetler çok dikkat çekici olmamalı, resmi bir görünüm tercih edilmelidir.
 8. Konuşurken net ve anlaşılır bir şekilde ifade edilmeye özen gösterilmelidir.
 9. Mülakata girmeden önce başvurulan pozisyon hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 10. Bilinmeyen soruya cevap verilmemelidir.

Mülakatta özen gösterilmesi gereken konuların yanı sıra, çok az veya çok konuşmamak da oldukça önemlidir. Konuşurken cümleleri düşünerek kısa ve öz bir şekilde ifade edilmelidir. Uzun ve detaylı bir anlatım biçimi kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca, soruyu soran görevliyle göz teması kurulması da önemlidir. Göz teması, kendine güveni ve samimiyeti ifade eder. Bu nedenle, bu konuya da önem verilmesi gerekmektedir.

Mesleki bilgi, genel kültür ve çıkmış mülakat sorularını online bir şekilde çözerek seviyenizi tespit etmek istiyorsanız Mülakat Soruları bağlantısına tıklayarak sitemiz üzerinde ücretsiz ve online bir şekilde soru çözümü gerçekleştirebilirsiniz.

1- Mülakata Girerken Nasıl Selam Verilir?

Mülakata girerken kişinin kendine olan güvenini yansıtan bir selam vermesi önemlidir. İlk izlenim, mülakatın sonucunu büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, kişinin selam verme şekline ve giriş şekline özen göstermesi gerekmektedir. Mülakata başlarken, yetkili kişinin elini sıkmak yerine başla selam verilerek hafifçe gülümsemek daha uygun olacaktır. Kendini tanıtma kısmında, öz güvenli bir şekilde kısa ve öz bir açıklama yapmak daha etkili olacaktır. Samimi olmayan bir tavırla kendini tanıtmak önemlidir.

2- Mülakatta Nasıl Oturulur?

Mülakata girecek olan kişinin oturuşu ve duruşu, karakterini yansıttığı için son derecede önemlidir. Kamburu çıkmış bir şekilde oturmak veya sandalyeye kendini çok fazla salmak uygun değildir. Mülakatta dik ve zinde bir şekilde oturmak gerekmektedir. Oturuş biçimi, kişinin kendine olan güvenini yansıtmaktadır ve ilk izlenim için önemlidir. Eğer mülakat odasına girildiğinde bir sandalye yoksa, ayakta kalarak yetkililere selam vermek ve soruları beklemek uygun olacaktır. Ayakta durulduğu zaman eller cebe konulmamalıdır. Duruş ve oturuş, mülakat esnasında yetkililerin dikkat ettiği bir konudur ve uyarılar dikkate alınmalıdır. Gerekiyorsa, evde pratik yaparak kendini geliştirmek faydalı olacaktır.

3- Mülakatta Ne Diye Hitap Edilir?

Mülakat esnasında, yetkiliye karşı saygılı davranmak ve lakayit bir tavır sergilememek son derece önemlidir. Yetkiliye hitap ederken “efendim” şeklinde hitap etmek uygun bir davranıştır. Mülakatta soru soran yetkiliye karşı saygılı ve seviyeli bir tutum sergilemek, mülakatın olumlu sonuçlanması için kişinin şansını arttırır. Hocam, kardeşim gibi hitap şekilleri doğru değildir ve olumsuz bir geri dönüşe neden olabilir, bu nedenle kişi üslubunu koruyarak ve saygı çerçevesinde cevap vermeli.

4- Mülakatta Kendini Tanıtma

Mülakat sürecinde ilk soru genellikle kendini tanıtma şeklinde olmaktadır. Bu aşamada mülakata giren kişi adını, soyadını ve yaşını belirtmelidir. Ardından okuduğu veya mezun olduğu bölümü, mezuniyet yılını, ikamet ettiği yeri ve varsa tecrübelerini kısaca ifade etmelidir. Kişinin kendini tanıtma aşamasında çok fazla detay vermesi gerekli olmayabilir. Ancak, önemli bilgileri kısa ve öz bir şekilde aktarması mülakatta kendini tanıtma sürecine katkı sağlayacaktır.

5- Mülakatta Ne Giyilir?

Mülakat sırasında, bilgi düzeyi ve üslup kadar giyim de büyük önem taşımaktadır. Mülakatı gerçekleştirecek olan kişiler ilk olarak kişinin nasıl giydiğine, özenini ve bakımlı olmasına dikkat etmektedir. Mülakatta giyim konusunda özen gösterilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Mülakatta renk seçimine özen gösterilmelidir. Siyah, lacivert ve bordo gibi diplomasi renkleri tercih edilmelidir.
 • Kıyafetin temiz ve ütülü olmasına özen gösterilmelidir.
 • Erkekler saç ve sakal tıraşına özen göstermeli ve bakımlı olmalıdır.
 • Kadınlar abartılı makyajdan kaçınmalı ve saçlarını toplu bir şekilde kullanmalıdır.

Mülakatta giyim, olumlu sonuçlanması için önemli bir faktördür ve mülakatı gerçekleştiren kişiler, adayın nasıl giyindiğine ve özenli olup olmadığına dikkat etmektedirler. Adaylar, sade ve özenli bir giyimle kendine güvenini artırabilirler ve bu da olumlu bir etki yaratabilir.

Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler konusunda kısaca değindiğimiz mülakatta giyim husus ile ilgili olarak kombinlere ulaşmak ve detaylı bilgi almak için Mülakatta Ne Giyinilmeli? bağlantısına tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

6- Mülakatta Nasıl Davranılmalı?

Kişinin mülakatta nasıl davrandığı, yetkililerle nasıl iletişim kurduğu ve kendini nasıl ifade ettiği önemlidir. Mülakatta doğru davranışlar sergilemek için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Kişi, kendisini eleştirmemeli ve aşırı heyecanlı davranışlar sergilememelidir.
 • Yetkilinin konuşmasını kesmemeli ve sorulara düşünerek yanıt vermelidir.
 • Kendini ifade ederken uzun ve karmaşık cümlelerden kaçınmalı ama çok sessiz de kalmamalıdır. Kısa ve öz şekilde kendini ifade etmeye özen göstermelidir.
 • Sorulan soruların dışında gereksiz bilgi ve ayrıntılar verilmemelidir.

Bu maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü nasıl davranıldığı ve heyecan yönetimi sözlü mülakatta önemlidir.

7- Mülakatta Beden Dili

Mülakat sırasında sorulara cevap verirken beden dilinin de kullanılması gereklidir. Beden dilinin doğru kullanımı, cevaplanan konuyu destekleyebilir ve mülakat sürecine olumlu katkı sağlayabilir. Ancak, beden dilinin kullanımında ani ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Cevap verirken ellerin jest ve mimiklerle desteklenmesi, kişinin kendinden emin olduğunu belli etmesi açısından önemlidir. Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler konusunda beden dili sizlerin karşınızdaki komisyonu etkilemeniz adına oldukça önemli bir yere sahiptir.

8- Mülakatta Heyecanı Yenme

Mülakat sürecinde stres, heyecan ve kaygı durumlarının aşırı yansıtılması, mülakatın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle, mülakata girmeden önce kişinin heyecanını yenmesi için kendine güvenini artırmaya ve olumsuz düşüncelere kapılmamaya çalışması önemlidir. Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler arasında heyecanı yenmek veya bu heyecanı bastırabilmek sanırım en önemli konular arasındadır. Sakin kalabilmek ve bu şekilde devam edebilmek sizlerin elinde ve bunu başarabilirsiniz.

9- Mülakat Öncesi Ne Yapılmalı?

Mülakat öncesinde sindirim sistemini etkileyebilecek yiyeceklerden kaçınılmalı ve heyecana kapılmamak için kendine güven verici düşüncelere odaklanılmalıdır. Kendini tanıtma kısmında daha iyi performans sergilemek için, mülakata girmeden önce sesli olarak çalışıp pratik yapmak önemlidir. Ayrıca, mülakat öncesinde çıkmış sorulara göz atmak ve tekrarlamak da faydalıdır. Mülakat öncesinde yapılması gerekenlerin dikkate alınması, mülakatın başarılı geçmesine yardımcı olabilir.

10- Mülakatta Bilmediğin Soruya Cevap Verme

Mülakat sırasında, bilinen sorular kadar bilinmeyen sorulara verilen cevaplar da büyük önem taşır. Basit cevaplar vermek, örneğin “Bilmiyorum” ya da “Aklıma gelmiyor” gibi, mülakat sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, mülakatta bilinmeyen bir soruyla karşılaşıldığında, kişi “Şu an hatırlayamıyorum ama araştırıp öğreneceğim” şeklinde cevap vermeli ve böylece “Bilmiyorum” mesajından ziyade “Öğrenmeye her zaman açığım” mesajını iletmelidir.

Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilmeniz gerekenleri özetledik. Mülakatın başlangıcında, giriş yapmak, selam vermek, kendinizi tanıtmak, uygun giyinmek, etkili iletişim kurmak, soruları cevaplamak ve duruşunuz oldukça önemlidir. Bilginiz ve duruşunuzla birlikte karşınızdaki kişiyi etkilemeniz, başarılı bir mülakat geçirmeniz için büyük bir önem arz eder. Ayrıca, mülakatta dikkat edilmesi gerekenler hakkında düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com