Mübaşirlik mülakat soruları

Mübaşirlik mülakat soruları son dönemlerde yapılan alımlar ile birlikte oldukça çok araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Mübaşirlik alım ilanının yayınlanması ile birlikte birçok kişi meslek ve alım şartları ile ilgili olarak araştırma yapmaktadır. Özellikle mülakatta çıkan sorulara ilişkin olarak birçok kişinin nasıl yapıldığına ilişkin olarak bilgi almaya çalıştığını görmekteyiz. Sizlerde mülakatta sorulan sorulara ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda mülakat soruları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Mübaşirlik Mülakat Soruları 2023

Mübaşirlik mülakat soruları mübaşirlik mesleği için mülakata girecek olan adayların en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi de mülakat soruları olmaktadır. Mübaşirlik mülakatına girmeye hak kazanan birçok adayın bu zorlu yolun sonunda mülakatta onlara yöneltilecek olan soruları merak etmesi çok normaldir. Bu yazıda gerek daha önce mülakat tecrübesi edinmiş gerekse de bu iş üzerinde yıllardır çalışmalar yapan kişilerin direktifleri doğrultusunda bilinen ve bulunan mülakat soruları derlenmiştir. Mübaşirlik mesleğine giriş yapmadan önceki aşamalardan olan sözlü mülakat kısmında gelebilecek sorular şu şekildedir;

-Notre Dame’nin Kamburu eserinin yazarı kimdir?

-Hükümlü yani bir diğer adı ile mahkum ne demektir?

-Kore savaşı sırasında Türkiye’den Kore’ye asker gönderilmesi için gereken kanunu çıkaran devlet adamının adı nedir?

-Savunma nedir ve hangi durumlarda yapılır?

-Zabıt nedir?

-Talimat ne demektir?

-Osmanlı Devleti’nin de katıldığı 1. Dünya Savaşı cepheleri nelerdir?

-İstiklal Marşı ne zaman ve nerede kabul edildi?

-Hatay’ın anavatana katılarak il olma durumunu açıklayınız.

-Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldızlar kaç tanedir ve neyi temsil ederler?

-Uşi Antlaşması’nın yılı nedir?

-Erzurum Kongresi’nin gerçekleştirildiği tarih ve önemi nedir?

-TBMM başkanı kimdir?

-Adalet Bakanı kimdir?

-Atatürk ilke ve inkılapları hakkında neler biliyorsunuz? İnkılaplardan birine örnek veriniz.

-Talep nedir?

-Hakim ve savının görevleri nelerdir?

-Müşteki yani diğer bir adı ile şikayetçi nedir?

-Nefret suçu nedir ve ne zaman oluştuğu kabul edilir?

-Vesayet ve Velayet nedir açıklayınız.

Ayrıca Mülakat Soruları sayfamızdan zabıt katipliği, İKM ve mübaşirlik için online bir şekilde mülakat sorusu çözebilirsiniz.

Mübaşirlik mülakat soruları

Mübaşirlik Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mübaşirlik mülakatı sorusunda, sözlü mülakatta çoğu aday gibi heyecanlı olabilirsiniz ancak, mübaşirlik sözlü mülakat soruları size yöneltildiği andan itibaren heyecanınızı kontrol altına alarak, sorulara en doğru ve net bir şekilde cevap vermeniz gerekmektedir. Komisyon karşısında gereksiz hal, hareket ve sözlerden kaçınmalı sadece sizden istenileni onlara cevap olarak vermelisiniz. Unutmayın ki sözlü mülakat sırasında sohbet edebileceğiniz rahat bir alanda değil, hayalinizdeki işe başlamadan önceki bir basamak adımındasınız. Bu sebepten dolayı mülakat soruları hakkında en doğru ve net şekilde cevaplarınızı verip olumlu sonucu almaya bakmalısınız.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com