Mübaşirlik mülakat soruları

Mübaşirlik mülakat soruları son dönemlerde yapılan alımlar ile birlikte oldukça çok araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Mübaşirlik alım ilanının yayınlanması ile birlikte birçok kişi meslek ve alım şartları ile ilgili olarak araştırma yapmaktadır. Özellikle mülakatta çıkan sorulara ilişkin olarak birçok kişinin nasıl yapıldığına ilişkin olarak bilgi almaya çalıştığını görmekteyiz. Sizlerde mülakatta sorulan sorulara ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Mübaşirlik mülakat soruları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Mübaşirlik Mülakat Soruları 2024

Mübaşirlik mülakat soruları mübaşirlik mesleği için mülakata girecek olan adayların en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi de mülakat soruları olmaktadır. Mübaşirlik mülakatına girmeye hak kazanan birçok adayın bu zorlu yolun sonunda mülakatta onlara yöneltilecek olan soruları merak etmesi çok normaldir. Bu yazıda gerek daha önce mülakat tecrübesi edinmiş gerekse de bu iş üzerinde yıllardır çalışmalar yapan kişilerin direktifleri doğrultusunda bilinen ve bulunan mülakat soruları derlenmiştir.

Ayrıca Mülakat Soruları sayfamızdan zabıt katipliği, İKM ve mübaşirlik için online bir şekilde mülakat sorusu çözebilirsiniz.

Mübaşir Nedir?

Mübaşirlik mülakat soruları arasında sıkça karşılaşacağınız ilk soru mesleğin anlamıdır. Öncelikle mübaşirler, adliye duruşmalarında salonun düzeni, taraf ve tanıkların yerlerini göstermek, duruşmanın işleyişini düzenlemek, mahkeme başkanına yardımcı olmak, mahkemeye sunulan bilgi ve belgelerin düzenini korumak ve hakime vermek, kapılı duruşma olması durumunda salonu boşaltmak ve gizliliği belirten yazıyı duruşma salonunun kapısına asmak, günlük duruşma listesini görünür yere asmak, arşiv dosyalarının düzenini sağlamak ile  görevli ve önemli bir meslek grubudur.

Adliyelerde hizmet sınıfındadırlar. Mübaşirlerin kıyafetleri mevzuatla belirlenmiş, özel kıyafetlerdir. Atandıktan sonra üzerlerine zimmetlenen bu kıyafetlere bir şey olduğunda memur kendisi karşılamaktadır.

Nasıl Mübaşir Olunur?

Mübaşir olabilmek için adalet Bakanlığı’nın ilanlarının takip edilmesi gerekiyor. Çünkü mübaşir alımları yalnızca Adalet Bakanlığı tarafından sadece adliyeler için yapılmaktadır. Mübaşirlik mülakat soruları yanı sıra mesleğe giriş şartları da büyük bir öneme sahiptir.

Mübaşir Adaylarında Aranan Şartlar Nelerdir?

-T.C Vatandaşı olmak

-35 yaşını doldurmamış olmak

-Askerlikle ilgili bir engelinin bulunmaması

-Yüz kızartıcı suçlardan ceza almamış olmak

-Kamu hakkından mahrum olmamak

-Arşiv araştırmasının olumlu olması

-KPSS Lisans Ön lisans ve Ortaöğretim ön en az 70 puan almış olmak

– Adayın görevini yürütmeye engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunun olmaması önemli genel şartlardır.

-mübaşir olabilmek için herhangi sertifikaya ihtiyacınız yoktur. Özel şartlar aranmaz.

Bu şartlara uygunsanız ve Adalet Bakanlığı da ilana çıkmış ise gerekli yerlere başvurunuzu yaparak ilk adımı atmış olursunuz. Başvurulardan sonra adaylar araştırılıp haklarından bilgi edinilir. Araştırmalar bittikten sonra sözlü mülakat için listeler oluşturulur ve adaylar mülakat için başvuru yaptıkları yerlerden çağırılırlar. Mübaşir alımlarının tamamı açıktan alım ile olur. Mübaşirlik alımlarına ilgi oldukça fazladır. Bunun nedeni lise ve dengi okullarının da başvurulardan yararlanabiliyor olmasıdır. Burada da KPSS puanının önemi ortaya çıkmaktadır. Mübaşirlik alımıyla ilgili bir diğer merak edilen konu maaşın ne kadar olduğudur. Bu konuyla ilgili de ortalama 9.000 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Mübaşirlik Alım Aşamaları

Mübaşir alımlarında iki aşama bulunmaktadır. Bunlardan ilki KPSS puanı ile listeye girmek diğeri ise puan listesine girdikten sonra sözlü mülakat aşamasıdır. Sözlü mülakat aşamasında vatandaşlık, güncel bilgiler, tarih ve coğrafya gibi birçok alanda sorular sorulmaktadır. Bu sorular kura yöntemi ile çekilerek kişinin bilgi ve eğitim düzeyini, iletişim kabiliyetini, konuşma tarzını ve kendini ifade etme yeteneğini ölçmeye yöneliktir. Mübaşirlik mülakat soruları yanı sıra kişinin kendisini ifade edebilme yeteneği ve mülakatta sergilediği tavırda çok önemlidir.

Mülakatta dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgiye bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mübaşirlik mülakat soruları

Mübaşir Sözlü Mülakat Soruları

Her yıl Adalet Bakanlığı’nın kaç mübaşir alacağı merakla beklenen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Mübaşirlik mülakatına hazırlanırken genel olarak hangi sorulardan gelebileceği ven asıl bir duruş sergilenmesi gerektiği konusunda birçok kişinin endişe duyduğunu ve merakla bu konuyu araştırdığını bilmekteyiz. Sizler için başlıklar halinde mübaşirlik sözlü mülakatı ve mülakat sorularına ilişkin olarak bilgi vermeye çalıştık.

Mülakat Konu Dağılımı

Mübaşir alımında konu dağılımı bulunmaktadır. Birçok alanda kişinin bilgi seviyesini ölçmeye yönelik belirli bir konu dağılımı iskelesi bulunmaktadır. Konu dağılımında en önemli husus ise mesleki bilgidir. Mübaşirin görevleri nelerdir? Mübaşir ne iş yapar? Gibi sorulara önem verilmektedir. Mübaşir sözlü mülakatında konu dağılımı şu şekildedir:

 • Kişinin atanacağı kadroyla alakalı mesleki bilgi düzeyi
 • Atatürk ilkeleri
 • İnkılâp tarihi
 • Genel kültür
 • Genel yetenek
 • Kendini ifade edebilme yeteneği
 • Bir konuyu kavrama ve doğru bir diksiyonla yorumlama

Bu konular üzerinden sözlü mülakat gerçekleşmektedir. Atanacak kişinin mesleki bilgisi ve kendini ifade etme yeteneği sözlü sınavın yarısını kapsamaktadır. Kişi kendisini düzgün bir şekilde ifade edip mesleki bilgi hakkında doğru yanıtlar veriyorsa sözlü mülakatın iyi geçtiğine işaret etmektedir. Konuları öncelik sırasına göre çalışmak birlikte başarıyı da getirmektedir.

Mülakat Puan Hesaplaması

Mübaşir alımında sözlü mülakat aşamasında konu dağılımı bulunduğu gibi bu konuların puan hesaplamaları da bulunmaktadır. Mübaşirlik mülakat soruları kadar bilinmesi gereken bir diğer konu puanlamadır. İlk konu olan mesleki bilginin mülakat puanı 40 puandır. Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi ise toplamda 20 puan getirmektedir. Coğrafya, tarih ve vatandaşlığı kapsayan genel kültür ise 20 puan değerindedir. Son olarak ise kendini ifade edebilme yeteneği ise bonus puan olarak geçmekte ve önce bu aşamaya önem verilmektedir. Diksiyonu düzgün ve kendini iyi ifade edebilen ve kelimeleri yutmadan konuşan kişi bu aşamada 20-40 arasında bir puan aralığında almaktadır.

Mübaşirlik Çıkmış Mülakat Soruları

Mübaşirlikte mülakat aşamasında geçmiş yıllarda sorulan ve tekrarlanan çıkmış sorulara da çalışmak gerekmektedir. Bazı soru kalıpları her yıl sorulmakta ve Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu gibi bazı kurumlar bu soruların üstünde önemle durmaktadır. Mübaşirlik mülakat soruları ile ilgili mülakatta çıkmış bazı önemli sorular ise şunlardır: Danıştay hangi davalara bakar, Mübaşirin görev ve sorumlulukları nelerdir, Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri nelerdir, Türkiye kaç yılında NATO’ya üye olmuştur, Atatürk ilkeleri nelerdir? Gibi sorular 2020-2022 yılları arasında mübaşir mülakatlarında en sık sorulan önemli sorulardır. Mübaşirlik mülakat soruları şunlardır;

 • Notre Dame’nin Kamburu eserinin yazarı kimdir?
 • Hükümlü yani bir diğer adı ile mahkum ne demektir?
 • Kore savaşı sırasında Türkiye’den Kore’ye asker gönderilmesi için gereken kanunu çıkaran devlet adamının adı nedir?
 • Savunma nedir ve hangi durumlarda yapılır?
 • Zabıt nedir?
 • Talimat ne demektir?
 • Osmanlı Devleti’nin de katıldığı 1. Dünya Savaşı cepheleri nelerdir?
 • İstiklal Marşı ne zaman ve nerede kabul edildi?
 • Hatay’ın anavatana katılarak il olma durumunu açıklayınız.
 • Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldızlar kaç tanedir ve neyi temsil ederler?
 • Uşi Antlaşması’nın yılı nedir?
 • Erzurum Kongresi’nin gerçekleştirildiği tarih ve önemi nedir?
 • TBMM başkanı kimdir?
 • Adalet Bakanı kimdir?
 • Atatürk ilke ve inkılapları hakkında neler biliyorsunuz? İnkılaplardan birine örnek veriniz.
 • Talep nedir?
 • Hakim ve savının görevleri nelerdir?
 • Müşteki yani diğer bir adı ile şikayetçi nedir?
 • Nefret suçu nedir ve ne zaman oluştuğu kabul edilir?
 • Vesayet ve Velayet nedir açıklayınız.

Mülakatta Çıkmış Sorular

Mülakatta çıkmış sorular sizlerin geçmiş yıllarda sorulan soruları iyi bir şekilde analiz edebilmenize olanak sağlayacaktır. Mübaşirlik mesleğine giriş yapmadan önceki aşamalardan olan sözlü mülakat kısmında gelebilecek Mübaşirlik mülakat soruları şu şekildedir;

 1. Mübaşirliği neden tercih ettiniz?
 2. Bir mübaşirin görevleri nelerdir?
 3. Adli işlemler sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
 4. Zorlu bir davranış veya durumla nasıl başa çıkarsınız?
 5. Görevleriniz sırasında zaman yönetimini nasıl sağlarsınız?
 6. Hukuki terminolojiye sahip misiniz? Birkaç örnek verebilir misin?
 7. Ekip çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz?
 8. Mübaşirlik görevleri sırasında karşılaştığınız bir etik sorun hakkında ne yaparsınız?
 9. Düzenli arşivleme ve belgeleme işlerini nasıl yürütürsünüz?
 10. Bir davayı yönetirken nelere dikkat edersiniz?

Mübaşirlik Mülakatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mübaşirlik mülakat soruları, sözlü mülakatta çoğu aday gibi heyecanlı olabilirsiniz ancak, mübaşirlik sözlü mülakat soruları size yöneltildiği andan itibaren heyecanınızı kontrol altına alarak, sorulara en doğru ve net bir şekilde cevap vermeniz gerekmektedir. Komisyon karşısında gereksiz hal, hareket ve sözlerden kaçınmalı sadece sizden istenileni onlara cevap olarak vermelisiniz. Unutmayın ki sözlü mülakat sırasında sohbet edebileceğiniz rahat bir alanda değil, hayalinizdeki işe başlamadan önceki bir basamak adımındasınız. Bu sebepten dolayı mübaşirlik mülakat soruları hakkında en doğru ve net şekilde cevaplarınızı verip olumlu sonucu almaya bakmalısınız.

1 Yorum

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com