Klavyede Yüzde İşareti

Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır? Sorusu bilgisayar yüzde (%) işaretini yapmak isteyen birçok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Yüzde işareti bilindiği üzere yüzdelik hesaplamaların ifade edilmesi için kullanılmaktadır. Klavye üzerinde kısayol tuşları olduğu gibi farklı tuş kombinasyonları kullanılarak belirli sembol ve karakterlerin elde edilmesi mümkündür. Yüzde işareti de bu karakterlerden bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Belirli hesaplamaların sağlanabilmesi adına kullanılan yüzde işaretini yapmak için klavyede yer alan iki tuş kombinasyonunun sağlanması gerekmektedir. Peki, Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır? hep birlikte bakalım.

Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede yüzde işareti yapmak için Shift + 5 tuşu kullanılmaktadır. Shift tuşuna basıldıktan sonra parmak kalkmadan 5 tuşuna basılması ile birlikte % işareti yapılır. Yüzdelik hesaplamaların ifade edilmesi için yüzde işareti kullanılmaktadır. Basit bir şekilde bir sayının yüzdesini belirtmek ve oranını öğrenmek için yüzde işareti kullanılmaktadır. Yüzde işareti özellikle muhasebe ve finans alanlarında sıkça kullanılan noktalama işaretidir aynı şekilde günlük hayatta da kullanılmaktadır. Sayının yüzdesini belirtmek ve oranını hesaplamak için yüzde işaretinin bulunduğu sayının formülü kullanılır. Klavyede yüzde işareti yapmanın ise birden çok yöntemi bulunur.

Bunun yanı sıra diğer Pratik Klavye Kısayolları ile ilgili bilgi almak için bağlantıya tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Yüzde İşaretinin En Çok Kullanıldığı 10 Yer

Yüzde işaretinin en çok kullanıldığı yerler arasında genellikle hesaplama yapan birimler bulunmaktadır. Bu haliyle finans, ekonomi, matematik, mühendislik gibi alanlar sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayar klavyelerinin üzerinde yüzden fazla tuş bulunmaktadır. Klavyeler üzerindeki tuşların çoğunluğu rakam ve harflerden oluşur. Bazı işaretleri yapmak ise belirli kombinasyonlar gerektirir. Yüzde işareti shift ve 5 tuşlarına aynı anda basılarak yapılır. Bu işareti özellikle matematik alanında çok fazla kullanılmaktadır. Ticaretin ve paranın olduğu çoğu yerde bu işarete rastlanılmaktadır. Yüzde işaretinin kullanıldığı alanlar şu şekildedir:

  1. Matematik
  2. Ticaret
  3. Mühendislik
  4. Yazılım
  5. Muhasebe
  6. Analiz
  7. Ekonomi
  8. Astronomi
  9. Finans
  10. Hesaplamalar

Gibi alanlarda yüzde işareti kullanılmaktadır. Matematik alanında yüzdeli işlem yaparken kullanılır. Ticaret alanında gelir ve giderlerin hesaplanmasında kullanılmaktadır. Yazılım alanında bazı kodların yazılmasında yüzde işareti kullanılır. Mühendislik alanında ise hesaplamalar yapılırken matematik işlemlerine bağlı olarak kullanılmaktadır.

Klavyede yuzde
Klavye de Yüzde İşareti

Yüzde İşareti Yapımı

Yüzde işareti yapımı belirli hesaplama fonksiyonlarının yapılabilmesi adına kolaylık sağlamaktadır. İş hayatında ve günlük yaşantıda sıkça kullanılan yüzde işaretinin bilgisayarda kullanmak için çeşitli tuş kombinasyonlarını bir araya getirmek gerekir. Bu tuş kombinasyonlarında bilgisayar modellerinde kullanılan klavyelerin standart model olmaması veya farklı klavye olması bu kombinasyonu değiştirebilir. Fakat yüzde işaretinin yapımı standart klavyelerde shift ve 5 tuşuna aynı anda basılarak yapılabilir. Eğer bu iki tuştan birisi basmıyorsa veya bozuksa o zaman kopyala yapıştır yöntemine başvurulabilir. Arama kısmına klavyede yüzde işareti yazıldığında işareti ilk sıralarda yer almaktadır. İşareti kutucuk içine alarak kopyalayıp sonrasında ise metinde konulacak yere yapıştırılabilir.

Yüzdenin Farklı Kombinasyonları

Yüzde işaretini yaparken shift + 5 tuşlarına aynı anda basılarak yapılır. Bu tuşlardan biri arızalı ya da bozuk olabilir ya da bilinmeyen bir problemden dolayı yüzde işareti yapılamıyor olabilir. Bu durumda farklı tuş kombinasyonları bulunmasa da farklı çözüm yolları vardır. Bu çözüm yollarından ilki klavyede yüzde işareti oluşturulamıyorsa yüzde işaretini seçip sağ tık kopyala ve yapıştır yöntemi kullanılabilir. Diğer bir yöntem ise ekran klavyesini açmaktır. Ekran klavyesini açmak için Windows arama kısmına ekran klavyesi yazarak klavye açılır ve bu kısımda yüzde işaretine tıklanır yüzde işaretini yapmanın üçüncü çözüm yolu ise karakter eşlem uygulamasını kullanmaktır. Karakter eşlem uygulamasını Windows arama kısmında aratıp sonrasında açarak yüzde işaretine tıklanabilir.

Klavye de Yüzde İşareti

Klavye de Yüzde İşareti Nasıl Yapılır? sorusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Klavyede yüzde (%) işaretinin yapılması için klavyede yer alan Shift ve 5 tuşlarının kullanıldığını öğrendik. Öncelikle shift tuşuna basarak parmağımızı kaldırmadan 5 tuşuna basıp çektiğimizde ekran yüzde “%” işaretinin çıktığını göreceğiz. Çeşitli hesaplamalarda kullanılan % işareti genellikle finans, ekonomi, matematik, mühendislik gibi alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra shift ve rakam kombinasyonu ile yapılabilecek birçok karakter yer aldığını söyleyebiliriz. Sizlerde klavye üzerinde yapmak istediğiniz karakter ya da yazımız ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com