CTRL Kısayol Tuşları

CTRL Kısayol tuşları çeşitli kullanım kolaylığı ile birlikte klavyede hızlı bir şekilde işlem yapılmasına olanak vermektedir.

CTRL kısa yol tuşlarının çeşitli kullanım alanları vardır. Bilgisayarda yazı yazarken veya başka işlerimizi hallederken kısa yol tuşları kişilere zaman kazandırır. Peki CTRL tuşu nedir? Nerelerde kullanılır? İşlevi nedir? CTRL tuşunun görevleri nelerdir? Soruları pek çok kişi tarafından merak edilip araştırılmaktadır. Bu yazımızda sizler için CTRL tuşunu araştırdık. Bakalım CTRL tuşu ne işe yarar? Görevleri nelerdir?

CTRL Tuşu Nedir?

CTRL tuşu bilgisayar klavyesinde genellikle iki tane bulunan bir tuştur. Tek başına pek kullanım alanı yoktur. Daha çok ikili olarak kullanılır. Artı olarak bir tuşla kullanılarak işlevsel hale gelir. Fakat tek başına yapışkan tuşları açmak için kullanılır. Windows işletim sisteminde tek başına CTRL tuşu olarak bunu yapabilir. Ancak CTRL tuşu başka tuşlarla çift olarak kombinasyon yapınca farklı işlemlerde yapabilmektedir.

CTRL Klavyede genellikle iki tane yer alan bir tuştur. Tek başına sadece Windows işletim sisteminde ‘Yapışkan Tuşlar’ı açmak için kullanılır. Ancak başka tuşlarla kullanıldığında farklı işlemler yapılabilmekte. Sözü geçen tuş kombinasyonları her yazılımda farklı olabilmektedir.

En çok kullanılan CTRL kombinasyonları;

  • CTRL+C yazıyı kopyalar. Seçilen nesneyi kopyalar
  • CTRL+V kopyalanan nesneyi yapıştır.
  • CTRL+Z kopyalanan nesneyi silme, geri almaişlemini gerçekleştirir.

Yukarıda belirtilen CTRL +C, CTRL+V, CTRL+Z üçlü kombinasyonu herkesin bilmesi gereken, CTRL tuşunun en çok kullanılan kombinasyonudur.

CTRL Tuşunun Görevleri

CTRL tuşu genellikle ikinci bir tuş ile kullanılır. İkinci bir tuşla kullanıldığında çok işlevsel bir hale gelen bir tuştur.CTRL tuşu kombinasyonları vardır. Bu kombinasyonları kullanarak siz de birçok işinizi kısa yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

CTRL+A=Nesnenin tamamını seçmek için kullanılan bir tuştur. CTRL+C=Seçili olan nesneyi kopyalamak için kullanılır. CTRL+E= Hızlıca doldurmak için kullanılır. CTRL+F= Sayfada aradığımız bir yazıyı, kelimeyi daha kolay bulmamızı sağlayan bir tuştur. CTRL+G=Bu tuşa bastığınızda konuma gider. CTRL+L=İtalik yazı yazmak istediğinizde kullanmanız gereken tuştur. CTRL+H=Değiştirmek istediğiniz şeyi bu tuşla gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra F Klavyede @ işareti nasıl yapılır? Sorusuna cevap arıyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

CTRL Kısayol Tuşları
CTRL Kısayol Tuşları

En Çok Kullanılan CTRL Tuşları

En çok kullanılan CTRL tuşları kombinasyonunu yazımızda belirttik. Kopyala- yapıştır ve sil  kombinasyonu olan CTRL+C, CTRL+V, CTRL+Z en çok kullanılan tuşlardır. Peki bu tuşların yanında başka sıklıkla kullanılan tuşlar hangileridir? Bu sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız. En çok kullanılan tuşlardan bir diğeri de CTRL+S’dir. Bu tuş dosyanın kaydedilmesini sağlar. Aynı zamanda CTRL+O tuşunu kullanarakta kısa yoldan yazdırmak istediğiniz şeyi yazdırabilirsiniz. CTRL+W tuşu ise ALT+F4 görevi gören bir tuştur. Bu ikili tuşu kullanarak açık olan pencereyi kısa yoldan kapatabilirsiniz.

CTRL+O ile yeni bir çalışma kitabı açabilirsiniz. CTRL+N ile de yeni bir çalışma sayfası açabilirsiniz. CTRL+P tuşu ile yazdırabilirsiniz. CTRL+A ile nesnenin tamamını seçebilirsiniz. CTRL+Y ile yapmış olduğunuz son işlemi yenileyebilirsiniz. Belirtilen CTRL tuşları günlük hayatta en çok kullanılan işe yarar tuşlardır. Siz de işlerinizi daha kısa yoldan yapmak istiyorsanız bu tuşları kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com