Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı Okuma Nedir? Neden Önemlidir? Hızlı okuma beraberinde birçok faydayı da kişilere sunmakta ve zaman tasarrufu sağlamada yardımcı olmaktadır.

Hızlı okuma gözün görme alanını genişleterek kelimeleri sağlıklı ve seri okuyabilme tekniğidir.Göz kaslarının eğitilmesi ve pratik yapılması çok önemlidir. Hızlı okuma ile göz etkili bir hız kazanır ve görme ile anlayarak okuma arasında uyum sağlamayı öğrenir.Hızlı okuma sayesinde kitaplar çok daha biter.Ödevler ise daha hızlı ve verimli şekilde tamamlanır.Hızlı okuma günlük hayatta okuma ve anlama konusunda da kişiye yardımcı olmaktadır. Sizlere

Hızlı Okuma Nedir? | Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Nedir? Yavaş okunduğunda metinlerden hemen sıkılınabilir fakat böyle bir durumda okuma alışkanlığı kazanmak için zor olsa da hızlı okuma tekniğiyle okuma isteği de artacaktır. Hızlı okumak aynı zamanda hızlı düşünmeyi ve davranmayı da beraberinde getirir.Hızlı okuyan kişi hızlı anlayabilme ve düşünebilme kabiliyetine de sahip olan kişidir.Hızlı okuma konusunda birçok teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden en önemlileri şu şekildedir:

  • Görsel algılama çalışmaları yapmak
  • Kelime dağarcığını geliştirmek
  • Eski okuma alışkanlıklarından kurtulmak
  • Konsantrasyon gözle okuma Göz atma tekniği
  • Bol bol kitap okumak
  • Kendine güven
  • Kendi kendine konuşması
  • Gözlerin daha az hareket etmesi
  • Zaman tutarak okuma yapmak

Önemli tekniklerdendir. Özellikle görsel algılama çalışmaları yapmak beynin bazı fonksiyonlarını fazlasıyla geliştirmektedir. Hızlı okuma alışkanlığı kazanmak için ilk yapılması gereken madde ise eski okuma alışkanlıklarından tamamen kurtulmak gerekir. Bunun için bol bol kitap okumak ve bu kitapları zaman tutarak okumak faydalı olacaktır.

Hızlı Okuma Engelleri

Hızlı okumayı engelleyecek bazı durumlar bulunmaktadır. Örneğin okurken cümleleri daha iyi anlamak için başa dönüp tekrar okumak hızlı okuma konusunda zaman kaybı yaratacaktır.Cümleleri takip etmek yerine kelimeleri takip etmek ise hızlı okuma alışkanlığını tıkayan bir yöntemdir.Okunulan metnin ana düşüncesini yakalamak için yan düşünceleri gözden kaçırmak metnin tamamen anlamasını zorlaştırır.Okurken dikkatini sürekli dağılmaması ve odaklanmakta güçlük çekmemek gerekir.Hızlı okuma tekniğinin en önemli unsuru dikkat ve odaklanmadır.Hızlı okuma tekniğine çalışırken sürekli kısa metinler tercih edilmemeli çünkü bu durum okuma hızını oldukça yavaşlatır ve hızlı okuma tekniğine aykırıdır.

Bunun yanı sıra CTRL Kısayol tuşları kombinasyonu ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, bağlantıya tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Hızlı Okuma Kursu

Hızlı okuma kursu öğrenciler için okuma eğitimi veren kurstur.Bu kurs odaklanma dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği gibi sorunlara çözüm bulmaya çalışır.Hızlı okuma eğitimi ile soruları daha hızlı okuyan kişiler soruda konsantrasyonu daha iyi sağlamaktadır.Dikkati dağıtan faktörler bu kursta belirlenir ve bu sebeplerin giderilmesi yönünde çalışmalar yapılır.Hızlı okuma kursu seçerken kişinin kendisine en uygun olan eğitim mi seçmesi gerekmektedir. Bununla birlikte hem hızlı okuma başarısı hem de okuma isteği artacaktır.Sınavlarda ve metinlerde hızlı okuma ile hem sürede tasarruf yapılacak hem de okuduğu anlayarak soruları daha etkin bir halde çözecektir.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com