Veraset İlamı Dilekçe Örneği 2022

Veraset İlamı Dilekçe Örneği 2024 yılında mirasçılık belgesi almak isteyen birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen bir konudur.

Veraset ilamı yani mirasçılık belgesi son dönemlerin en popüler konuları arasında yer almaktadır. Birçok kişi mirasçılık belgesi alarak iş ve işlemlerini bitirmeye çalışmaktadır. Hal böyle olunca bu konu üzerinde yoğun bir şekilde araştırma yapıldığınız görmekteyiz. Sizlerde veraset ilamı yani mirasçılık belgesi üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Veraset İlamı Dilekçe Örneği 2024 konusu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Veraset İlamı Dilekçe Örneği 2024

Veraset ilamı, aynı zamanda mirasçılık belgesi adı ile bilinmektedir. Kişi istediği takdirde resmi olarak elinde bulundurduğu tüm mal varlığını miras olarak bırakabilir. Ancak bu mal varlıklarının alacaklarını talep ya da tahsil etmek için mirasçının mirasçı konumunda bulunduğunu ispat etmesi gerektiği bilinmektedir. Böylece kişi kendisine bırakılan mal ve varlıklar üzerinde işlem yapma yetkisine sahip olabilmektedir. Bilindiği üzere miras bırakan kişinin ölmesi halinde mirasçının mirasçı sıfatını kazanabilmesi amacı ile veraset ilamı çıkarma zorunluluğu bulunmamaktadır ancak miras hakkında işlem yapabilmek için veraset ilamı çıkarması gereklidir.

Veraset İlamı Talep Etmek için Gereken Şartlar

Kişinin mirasçılık belgesi alabilmek amacı ile veraset ilamı talep etmesi için gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

  • Miras bırakacak olan kişinin vefat etmiş olması
  • Miras bırakacak olan kişinin gaipliğine karar verilmiş olması
  • Mirasçı olma hakkına sahip olan kişilerin veraset ilamı talebinde bulunması
  • Mirasçılık belgesi talep edilmeden önce mirasçıların ve malların tamamının biliniyor olması
  • Ölüme ya da vasiyete bağlı olarak ortaya çıkan durumlara 1 aylık süre içerisinde itiraz edilmemiş olması

Mirasçılık belgesi şartları arasında yer almaktadır.

Veraset İlamı Dilekçe Örneği 2022
Veraset İlamı Dilekçe Örneği 2022

Veraset İlamı Dilekçesi Yazarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir kişinin mirasçı olduğunu ispatlayabilmesi ve kendisine miras olarak kalacak olan mal ve varlıklar üzerinde işlem yapma yetkisinin bulunabilmesi için bir mirasçılık belgesine sahip olması şarttır. Mirasçılık belgesi alınabilmesi için ise veraset ilamı talebinde bulunulması gerekmektedir. Talepte bulunurken resmi olarak bir dilekçe sunulması şarttır. Veraset ilamı dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan söz edebilmek mümkündür. Dilekçenin yanlış bir şekilde yazılması halinde pek çok kişi geri çevrilemez sonuçlar ile karşılaşabilir. Veraset ilamı dilekçeleri yalın ve profesyonel bir dil ile yazılmalı, davanın konusundan bahsedilmeli ve kişilerin kimlik bilgileri eklenirken aynı zamanda dilekçede durumun detayları da bulunmalıdır. Bilindiği üzere veraset ilamı dilekçelerinde her detay olayın kendisine özgüdür. Bu detayların doğru bir şekilde dilekçeye yazılabilmesi ise önemlidir. Veraset ilamı dilekçesi yazmak konusunda en detaylı bilgiye sahip olan kişiler ise avukatlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra Boşanma Dilekçesi Örneği ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Veraset İlamı Dilekçesi Örneği 2024

Veraset İlamı Dilekçe Örneği 2024, mirasçılık belgesi alınabilmesi için ise veraset ilamı talebinde bulunulması gerekmektedir. Bunun içinse bir dilekçe örneğine ihtiyacınız var. Sizler için en güncel veraset ilamı dilekçe örneğini sunuyoruz.

…. NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI               : ……………………….. (Adı-Soyadı, T.C. Kimlik Numarasını yazın) (veraset ilamı talep eden bilgileri)

MURİS                 : ……………………….. (Adı-Soyadı, T.C. Kimlik Numarasını yazın) (miras bırakan bigileri)

KONU                   : Mirasçılık belgesi talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR  :

….. TC Kimlik numaralı, muris …., (vefat tarihi)  tarihinde vefat etmiştir. Murisin yasal mirasçısı olduğum ve mallar üzerinde tasarrufta bulunabilmem için tarafıma mirasçılık belgesi  verilmesini sayın mahkemenizden talep etme zorunluluğum hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER         : HMK, TMK ve ilgili sair mevzuat.

HUKUKİ DELİLER              : Nüfus kayıtları, tanık, yemin, bilirkişi, keşif ve ilgili sair deliller.

SONUÇ ve İSTEM                 : Yukarıda açıklanan ve mahkemece resen tespit edilecek hususlar birlikte gözetilerek;

-Yukarıda ayrıntılı kimlik bilgileri verilen muris ….’ya ait mirasçılarını gösterir veraset belgesinin tarafıma verilmesini talep ederim. (tarih)

                                                                                                                                                                                                                         (İmza)
                                                                                                                                                                                                        Davacı (Adınızı-Soyadı)

Veraset İlamı Dilekçesi Nereye Verilir?

Veraset ilamı dilekçe örneği nereye verilir? Mirasçılık belgesi alınabilmesi için dilekçenin Sulh Hukuk Mahkemesine verilmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz dilekçede yer aldığı gibi talep edilen hususların doldurularak Mahkemeye ibraz edilmesi ve işleyişin tamamlanması beklenilmelidir. Sizlerde veraset ilamı ile ilgili olarak aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com