Ahdevefa

Çaylak

02.10.2022 18:30
Güzeli Değil Güzel Sevin !
Güzeli Değil Güzel Sevin !
Başımı omzuna dayasam, sımsıkı sarılsam sana, bana maziden söz açar mısın? Sonra, o nasır tutmuş ellerinle okşasan başımı.Şifa gelse de pamuk ellerin sol yanımın acısı dinse olur mu Anne ? Hani bir kelime vardı ya, ondan bahis etsen. Adına : "Sevmek" denilen.Ve anlatmaya başlasan, sol yanımda pervasızca akan pınarlar sel olup taşsa göz bebeklerimden.Hissettirmeden sana silsem gözümün yaşını dizlerinde.

Sevmek...

Koca bir Ah !

Tek kelime, binlerce mâna...

Dile geldiği vakit yürekte dehşetli bir sancı bırakan o his. Madem her canlı bir kalp taşıyor, hiç atmamış olması mümkün mü? Her canlı dedim, sadece insana özgü bir his değil ki.Mesela bir kırlangıcın kaybettiği eşi için göz yaşı döktüğünü, matem tuttuğunu da gördüm. Öylesine saf ve tertemiz bir sevgi.Hem, dünya sır aleminin fihristesi. O koca alfabede böyle mânidar bir kelimeyi barındırmaması olur mu hiç? 

Sevmek...

Kor ateş...

Kelimeler kifayetsiz kalır ona karşı.Onu hakiki mânada sadık olanlar tanır. Mayasında yoğrulanlar çeker nazını.

Zevaller saplanır bağrına gerçekten sevenin.Teskin edemez sol yanını.Derin bir hüzün çöker suretine. Gariptir ki mahcubiyet hırkasını da giyer omzuna.Koparır dünya ile bağını. Yüreğini ve gözlerini bir hücreye atar, müebbet hapse mahkûm eder. Bu kelimenin sırrına ulaşanlar, gerçek anlamda vakıf olanlar, böyle teslim olanlardır işte. 

Eskiler, gôzüm görmese de olur, yüreğimde yer edinsin derlerdi. Şimdi, göz gôrme şöyle dursun, göz beğenmeden yâr denmiyor !

Acaba Mecnun Leyla'sını hiç görmeden nasıl memleket eyledi? Leylayı görenler çeşitli ithamda bulundular da gülüne diken atılmasına izin vermedi. 

Mihriban'ı üzerine türkü dillendirdi şair. Halbuki Mihriban'ı yalnızca bir hayâlden ibaretti. İşin acı yanı da malı olmasa sevilmez deyip sevgiyi cüzdana sığdırdılar.

 Peki, Fatıma Ali'sine hiçbir şeyi yokken nasıl meftun oldu? 

Seven sevdiğini söylerdi sevdiğine. Şu zamanda söylenmeye dursun, hemen kibri giyinirler üzerlerine. Yalnız kıymet bilenler müstesna. İpek Mendile sarılıdırlar onlar. İpek kokanın kibri olur mu hiç? 

Sol yanınızı İpek Mendil'e sarın.

Bulunmaz Hint kumaşına değil !

Güzeli Değil , Güzel Sevin.

Allah'ın sessiz kulları gibi.

Sevmeyi Bilin...


ÜmmüGülsüm solmazYorumlar
Diğer İçerikler
Son Yorumlar
  • avatar

    Mushabşah

    Güzeli Değil Güzel Sevin !
    Kalbimin en derinine dokundu tüm kelimelerin ve.ilmek ilmek sevgiyi işledi her bir zerreme ellerine yüreğine sağlık canım

    02.10.2022 20:43