Klavye Dili Nasıl Geliştirilir?

Klavye Dili Nasıl Geliştirilir? Yeni bir klavye dili geliştirmenin oldukça zor olduğu ancak birçok kişinin araştırma yaptığını söyleyebiliriz.

Klavye dili, bilgisayar ortamında dil çubuğu kullanılması ile birlikte geliştirilebilir. MAC ve Windows işletim sistemine sahip kullanıcıların belirli ayarlarla birlikte klavye dili gelişimini sağladığını söylemek mümkündür. Birçok kişinin klavye dili nasıl geliştirilir? Sorusunun cevabını aradığını görebilmekteyiz. Sizlerde klavye dili ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Klavye Dili Nasıl Geliştirilir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Klavye Dili Nasıl Geliştirilir?

Klavye dili dil çubuğunu kullanarak geliştirilebilir.Dil çubuğunda klavye düzeni geçiş yapılan klavyenin diline dönüşebilir. Klavye dili MAC ve Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda farklılık göstermektedir.İki işletim sistemi içinde izlenmesi gereken önemli yollar ve geliştirilmesi gereken klavye dilinin kısayolları mevcuttur.Bu kısayolları takip ederek klavye dili en kolay yönden geliştirilebilir.

MAC Klavye Dili

MAC işletim sisteminde klavye dili geliştirmenin tek bir yöntemi bulunur. Ve bu yöntemde izlenilmesi gereken adımlar mevcuttur. MAC klavye dili geliştirmesi ve değiştirmesi şu adımlar takip edilerek yapılabilir:

  1. Apple menüsüne tıklayarak ekranın sol üst kısmındaki siyah elmaya tıklanması gerekir.Buradan sistem tercihlerine ulaşılır.
  2. Açılan ekranda klavye alanı bulunmaktadır.
  3. Bu alandan diyalog kutusuna ulaşılır.Diyalog kutusuna ulaşınca ekranın sol kısmında yer alan artı işareti bulunur ve buraya tıklanır.
  4. Bu sekmede diller alfabetik sıraya göre sıralanmaktadır.
  5. Geliştirilmek istenen dil seçilir ekle butonuna basılarak klavye dili olarak eklenir.
  6. Sonrasında kullanıcıya giriş menüsü menü çubuğunda göster uyarısı verilir.
  7. Onay veren kullanıcılar menü çubuğunda eklenen dile ait bayrağı görür.
  8. En son basamak olarak kullanılmak istenilen dil üzerine tıklayarak klavyede dili aktif hale getirilir.

Bu adımlar takip edilerek klavye dili geliştirilebilir.

Klavye Dili Nasıl Geliştirilir?
Klavye Dili Nasıl Geliştirilir?

Klavye Dili Windows

Klavye dilinin geliştirilmesi ve değiştirilmesi için Windows işletim sisteminde birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlardan ilki bilgisayarın sol en alt kısmında yer alan Windows simgesini tıklamak ve çark simgesi ile belirtilen ayarlara tıklamaktır. Açılan ekranda zaman ve dil sekmesi bulunmaktadır.Sekmeyi tıklayarak klavye diline ulaşılır.Açılan ekranın sağ kısmında ise dil sekmesi bulunur.Bu alanda tercih edilen diller klavye kolayca eklenir ve geliştirilmek isteyen diller ise geliştirilir. Windows klavyeyi bölgesel zaman ve saate göre otomatik biçimlendirdiği için kullanıcılara çeşitli seçeneklerde sunmaktadır. Türkçe q ve F klavyeleri arasındadır rahatlıkla geçiş yapılabilir.Klavyesini farklı dillerde kullanmak isteyen birçok kullanıcı bulunmaktadır.Birçok dil seçeneği de mevcuttur.Bu seçenek tercih edilerek istenilen dili yazılır ve seçilen dil klavyede kullanılabilir hale gelir.

Bunun yanı sıra en iyi 10 klavye önerisi hakkında bilgi almak istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Klavye Dili Kısayolları

Bilgisayarda yazışma dili veya çeşitli sunum projeler için farklı dillere ihtiyaç duyulmaktadır.Klavye dilini değiştirmek için kısa yol tuşları mevcuttur.Windows İşletim Sistemi için çalışan bilgisayarlarda alt + Swift tuşlarına aynı anda basılarak diller arasında geçiş yapılabilir. Ctrl+s tuşlarını aynı anda basılarak ise aynı dil için kullanılan farklı klavye dillerini geçiş yapılabilir.Mac işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda temel prensip benzerdir cmd tuşu bulunmaktadır. Bu tuş ile Space tuşuna aynı anda basılarak diller arasında gezintiye çıkılabilir.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com