Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek?

Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek? Sorusu UYAP vatandaşlık sistemi üzerinden dava takip edenlerce sorulan bir sorudur.

Günümüzde birçok kişi çeşitli teknolojik imkanlarla iş ve işlemlerini takip edebilmektedir. Adli bir dosyası bulunan birçok kişi de genellikle E- Devlet sistemi üzerinde yer alan dava takip sisteminde dosyasının durumunu takip etmektedir. Burada belirli aşamalar ile vatandaşlar bilgilendirilmektedir. Son zamanlarda birçok kişinin dosyasında “ön inceleme için atama bekliyor”  yazısını gördüğü ve bunun ne ile ilgili olduğu hakkında araştırma yaptığını görmekteyiz. Sizlerde ön inceleme konusunun ne olduğu ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek?

Ön inceleme için atama bekliyor kimi zaman avukatların kimi zaman ise adli bir dosyası bulunan sanıkların merak ettiği konulardan birisi olan ön inceleme için atama bekliyor ne demektir ve genelde nerelerde ne için kullanılır sorusu akılların bir köşesinde bulunuyor durumda. Sıklıkla adli işlerin içinde bulunan mesleklerin dosyalarda gördüğü ve kimi zaman halk arasında edilen sohbetlerde kulak aşinalığının oluştuğu bu sözün anlamı merak edilmektedir. UYAP ekranında görülen ve avukatlardan bilgi alındığı zaman da karşılaşılan ön inceleme için atama bekliyor ibaresi genel olarak istinaf mahkemeleri ile alakalı bir konudur. Dosyasını sorgulayan kişilerin karşılaşmış olduğu bu ibare dosyanızın hala inceleme aşamasında olduğunu ve henüz incelemesinin yapılmamış olduğunu ancak sırada ya da mahkeme gününün beklendiğini belirtmektedir.

Bunun yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Yetkileri Nelerdir? Sorusunun cevabını arıyorsanız, bağlantıya tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Anlamı

İstinaf mahkemesine giden dosyanın sorgulaması yapıldığı zaman UYAP ekranında çıkan ön inceleme için atama bekliyor ibaresi genel anlamı ile şu anlama gelmektedir; ön inceleme için atama bekleyen dosya mahkemede inceleneceği günü bekliyor demektir. İş yükünden dolayı oluşan sıranın olduğunu ve henüz sizin dosyanızın incelemeye alınmadığı anlamına gelir. Bu aşamada istinaf mahkemesinin dosyayı inceleme süresi ne kadar sürer gibi sorular insanların aklına gelmektedir ancak bu konu hakkında net bir bilgi elde etmek çok zordur. Çünkü sizin dosyanız ön inceleme için sırada ya da sizin dosyanız için kurulacak olan ön inceleme duruşmasının tarihi bekleniyor anlamlarına gelmektedir. Bu hususta yapılabilecek pek bir hareket kalmıyor denilebilir.

Ön İnceleme İçin Atama Bekliyor Ne Demek?

Ön İncelemedeki Dosya Beklenirken Ne Yapılmalı

Belirttiğimiz gibi eğer ki dosyanız ön inceleme aşamasında ise sizlerin yapabileceği pek bir şey kalmıyor demektir. Beklemeniz gereken inceleme tarihi ya da inceleme için kurulacak olan duruşma tarihidir. Bunun dışında çalıştığınız bir avukatınız var ise onun bu olayla ile yakın olarak ilgilenmesini isteyebilir ve dosyanızın ön inceleme aşaması sonuçlandığında sizlere bilgi vermesini isteyebilirsiniz. Bunlar dışında sabırla beklemekten başka yapacak bir şeyiniz yok denilebilir. Dosyanızın ön inceleme aşamasının ne zaman sonuçlanacağı hakkında da kimse kesin bir bilgiye sahip olamaz denilebilir.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com