Katiplik İçin 10 Parmak Şart Mı?

Katiplik İçin 10 Parmak Şart Mı? Sorusu zabıt, icra ve seçim katipliği gibi alanlara başvuracak adaylarca sıklıkla araştırılmaktadır.

Katiplik için on parmak klavyede hızlı yazma adına oldukça önemlidir. Klavyede hızlı yazım sağlanması iş ve işlemlerin daha kolay ve çabuk bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Hal böyle olunca birçok kişi zabıt, icra ve seçim katipliği gibi alanlarda on parmak yazım şartının olup olmadığı konusunda araştırma yapmaktadır. Sizlerde katiplik için on parmak kullanımının şart olup olmadığına ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Katiplik İçin 10 Parmak Şart Mı? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Katiplik İçin 10 Parmak Şart Mı?

Katiplik İçin 10 Parmak Şart Mı? Katip olabilme süreci klavye kullanımı ile iç içedir. Bu sebeple “katip olmak isteyen adaylar hangi sertifikalara sahip olmalı?” veya “istenen şartlar ne?” gibi sorular bütün adayların kafasında oldukça büyük bir soru işareti yaratmaktadır. Katip olabilmek için herhangi bir on parmak şartı aranmamaktadır. Katiplik için aranan en büyük şartlardan biri adayın bilgisayar veya daktilo sertifikasına sahip olmasıdır.

Eğer aday geçmiş öğrenim yıllarında bilgisayar dersi aldı ise ve bu dersi başarıyla geçtiyse bunu ispat etmek zorundadır. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise adayın yukarıda belirtilen herhangi iki sertifikadan yalnızca birine sahip olması gerekmektedir. Katiplik için adayların sahip olması gereken sertifikalar yalnızca bilgisayar veya daktilodur. Bunlar dışında katiplik mesleğini icra etmek isteyen adaylardan başka bir sertifika istenilmesi söz konusu değildir.

Katiplik İçin 10 Parmak Şart Mı?
Katiplik İçin 10 Parmak Şart Mı?

Katiplik İçin Hızlı Klavye Kullanmak Şart Mı?

Katiplik İçin Hızlı Klavye Kullanmak Şart Mı? Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az 90 (doksan) kelime yazmaları beklenmektedir. Bunun yanı sıra metne sadık kalmaları da istenilen şartlar arasındadır. Yukarıda belirtilen sertifikalardan birine sahip olduktan sonra ve bütün diğer ön şartları da tamamladıktan sonra adaylardan kullandıkları klavyeyi en hızlı şekilde kullanmaları beklenir.

Katiplik İçin Klavye Kullanımı Nasıl Olmalı?

Katiplik İçin Klavye Kullanımı Nasıl Olmalı? Klavyeyi hızlı kullanıma sahip olmak hem klavyeyi doğru kullanmaktan hem de çok fazla pratik yapmaktan geçmektedir. Klavyenin doğru kullanımı ise öncelikle kişinin on parmağını da klavyede kullanabilmesi ve parmaklarını klavyeye doğru bir şekilde yerleştirmesinden geçmektedir. Klavye doğru kullanılmaya başlanıldığında ise hız yapabilmek için en önemli etkenlerden biri çok yapılan pratiklerdir. Bu pratikler adayı sınava günden güne geliştirerek hazırlamaktadır. Klavyede yazma sayısını artırma ile ilgili olarak bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

logo

Katip Online, Adalet Bakanlığı Personeli ve adaylarına yönelik olarak hazırlanmış olan ve binlerce kişinin emeğini barından özel bir klavye çalışma projesidir.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 Katip Online.

Katip Online Uygulamalar

Bizi Takip Edin!

Email: info@katiponline.com